Na dva turnaje se vypravili boxeři TJ Baník Sokolov o prvním květnovém víkendu.

Na druhý ročník opět velmi silně obsazeného mezinárodním turnaje mládeže „Osvobození Plzně 1945“ zavítala sokolovská dvojice René Hejda a Petr Brodský pod vedením trenéra Jana Malého.

Jako první se v ringu představil mezi kadety do 54 kilogramů René Hejda. V semifinálovém duelu měl těžkého protivníka, Litevce Targancuvova. Ten se snažil zasypávat sokolovského borce vytrvalými sériemi. Jenže Hejda se nenechal rozhodit. „René se dokázal výpadům ubránit a naopak přecházel do protiútoků, vždy dva tři údery vrátil. Projevila se jeho vyzrálost,“ pochvaloval si kouč Malý. Hejda nakonec slavil výhru 2:1 na body.

Ve finále potom nastoupil proti Vetrákovi z Českých Budějovic. Ani o hlavu většího protivníka se Hejda nezalekl. „Vetrák se ho snažil držet na distanc, ale René bojoval, vždy vyjel tři čtyři údery, ze kterých aspoň dvěma soupeře zasáhl,“ přiblížil výkon svého svěřence trenér boxerů TJ Baník Sokolov. Bodově měl ale mírně navrch českobudějovický rohovník, a po závěrečném gongu tak zvedl rozhodčí právě jeho ruku nad hlavu na znamení vítězství.

Druhý zástupce hornického klubu Petr Brodský šel v juniorech do 75 kilogramů díky volnému losu rovnou do finále. Tam se postavil Slováku Šimkovi. A nevedl si vůbec špatně. I s jeho počínáním mezi provazy byl trenér Jan Malý nadmíru spokojen. „Šimek převedl již v semifinále proti domácímu Kroupovi výborný zápas. Osobně jsem byl velmi zvědav, jak si s ním Petr poradí, ale ten prokázal, že je obrovský bojovník. I když byl výrazně menší, dokázal před direkty soupeře uhýbat, následně zkracovat vzdálenost a sériemi Šimka trefovat.“

Převahu Brodského viděli i rozhodčí, konečný verdikt zněl výhra 2:1 na body. „Oba předvedli výborný zápas,“ poznamenal ještě na adresu obou finalistů Malý.

Na oblastní kolo v pražském divadle Gong potom odcestovali medailisté z únorového mistrovství České republiky Patrik Furch a Michal Matějovič pod dohledem Jaroslava Šlaise mladšího a Luboše Matějoviče.

Patriku Furchovi los určil ve váze do 54 kg v kategorii školní mládeže nadějného Petra Vytvara z klubu Kutil Gym Praha, Michala Matějoviče čekal v kadetech do 70 kilogramů svěřenec dnes již bývalého profi boxera Rudolfa Kraje, šikovný Matěj Mikeš z klubu SKB Mělník.

Sokolováci se v obou zápasech rvali srdnatě, z ringu však odešli poraženi. „Nakonec oba naši borci v Praze prohráli se svými soky na body, ale svou kůži nedali zadarmo,“ zdůraznil trenér Luboš Matějovič.