Hlavním závodem je Mistrovství ČR ve sprintu, které je vypsáno pro 12 věkových kategorií mužů, žen a mládeže od ročníku 1994. Koná se na tratích 750 m plavání, 15 km na horském kole a 6 km běhu. Start je v 11.00 na břehu Velkého Rybníka a cíl na Starém náměstí v Ostrově.
Předehrou mistrovského závodu je Hobby závod jednotlivců a štafet, který startuje na Velkém Rybníku v 10.15.

Tratě jsou mírně zkráceny, plave se jen 400 m, kolo 14 km s vynecháním nejbrutálnějších pasáží a běh 5 km. Tříčlenné štafety jsou organizovány tak, že první závodník družstva plave, druhý jede na kole a třetí běží. Složení štafet je naprosto libovolné, zvlášť budou klasifikovány týmy sestavené ze závodníků jedné instituce, např. firmy či školy nebo rodiny.

Lahůdkou pro oko diváků bude odpolední Super sprint, kterým chce pořádající X-team BaNo Karlovy Vary nejširší sportovní veřejnosti blíže představit nejlepší ,,xterráky“ České republiky v souboji s elitou českého běžeckého lyžování v čele se stříbrným z Turína Lukášem Bauerem. Do závodu, který se odehraje na velmi krátkých okruzích přímo ve městě, postoupí prvních 15 mužů a tři nejlepší ženy z dopoledního mistrovského závodu a startuje se Gundersenovou metodou v intervalech podle výsledků plavání.

Start Super sprintu je v 15.00 na Starém náměstí v Ostrově.
Vůbec první akcí, která celý sportovní program už v 10.00 zahájí, budou dva závody pro děti. Pro větší, narozené v letech 2000 až 1995, je určen duatlon o objemech 700 metrů běh a 2,5 km na horském kole, ty nejmenší, narozené v roce 2001 a mladší, pak čeká Ostrovský čtyřboj, což je běh na 150 metrů a tři disciplíny na dovednost.