Do třetice všeho dobrého. Tímto heslem se zřejmě řídili sokolovští volejbalisté při snaze o vybojování druhé národní ligy. Těžká tříletá dřina se jim nakonec vyplatila o minulém víkendu, kdy přivítali na domácí palubovce v kvalifikaci o vysněný postup České Budějovice, Klatovy a Litvínov.

První zápas kvalifikace sehrál domácí tým, s podporou svých fanoušků, s VK Chemopetrol Litvínov. Vstup do turnaje byl klíčový, což si uvědomovali i samotní hráči. To se projevilo na nepříliš povedeném začátku, nervozita však postupně opadla s jistou a precizní prací domácího nahrávače Antonína Bicana.

První set tak nabídl dramatickou koncovku, kterou domácí tým zvládl lépe a ujal se tak vedení 1:0. Do druhého setu nastoupilo domácí mužstvo v nezměněné sestavě, ale již daleko sebejistěji a to se také podepsalo na průběhu celého utkání, kdy domácí VSK ISŠTE Sokolov hosty z VK Chemopetrol Litvínov doslova deklasoval. K radosti sokolovských fanoušků i hráčů samotných tak vyšli volejbalisté VSK ISŠTE vstříc postupu prvním úspěšným krokem.

VSK ISŠTE Sokolov - VK Chemopetrol Litvínov 3:0 (25, 15, 17).

Ve druhém zápase domácí borci vyzvali obávaného soupeře z Českých Budějovic. Již na pohled byli hosté hrozivě vypadajícím protivníkem, v krajské soutěži totiž prohráli pouhé čtyři sety ve 14 utkáních.

Do utkání však vstoupil domácí tým o poznání lépe než s Litvínovem. První i druhý set vyhráli Sokolovští vcelku přesvědčivě 25:15, resp. 25:19, když druhý set rozhodl v závěru nekompromisně podávající domácí univerzál Josef Bican spolu s tvrdým útokem Víti Maška.

Třetí set však přinesl domácím ledovou sprchu, kdy soupeř odskočil v polovině setu na rozdíl šesti bodů. Sokolovští volejbalisté však nesložili zbraně. Za pomoci střídání smečařů se dotáhli na rozdíl pouhých dvou bodů, avšak „vražedné" manko již nedokázali stáhnout a prohráli v poměru 21:25.

Čtvrtý set byl potom jako na houpačce, vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. A koncovka přinesla opravdové drama, ani jeden tým nenechal soupeři nic zadarmo. Závěr zápasu zakončil symbolickým esem Petr Koukal a muži VSK ISŠTE si tak připsali druhou a již také rozhodující výhru v kvalifikaci.

VK Špaček Č. Budějovice - VSK ISŠTE Sokolov 1:3 (-15,-19, 21,-22).

Již večer po odehrání všech utkání sobotního dne bylo naprosto jasné, že prvním postupujícím do druhé národní ligy mužů pro sezonu 2013/ 2014 bude VSK ISŠTE Sokolov.

S jistotou postupu si v neděli mohli domácí dovolit nasadit proti týmu z Klatov hráče, kteří se do hry v sobotu nedostali. Tempo, jako v předchozích utkáních, diktoval domácí tým v čele s nahrávačem Antonínem Bicanem, ten svou pestrou, rychlou a přesnou hrou přiváděl blokující hráče soupeřů doslova k šílenství. I přes nenasazení základní sestavy sokolovského mužstva bylo k vidění pohledné volejbalové utkání s vítěznou koncovkou pro domácí tým.

VSK ISŠTE Sokolov - SK Volejbal Klatovy 3:0 (17, 24, 25).

„Chtěli bychom poděkovat všem sponzorům a příznivcům, kteří si našli cestu do sokolovské sportovní haly, také podavačům míčů, čehož se zhostila přípravka VSK ISŠTE Sokolov, Tygři a Tygříci," vzkázali na závěr zástupci VSK.

Sestava VSK ISŠTE Sokolov:Petr Kořán, Antonín Bican, Petr Kotes, Vít Mašek, Josef Bican, Petr Koukal, Jan Šaling, Pavel Pippenbacher, Jan Obořil, Martin Bukáček, Jaroslav Bajcar, Jiří Makarius, Vladimír Kosta. Trenér: Peter Makarius.(pip, red)