„Capoeira není plně kontaktní bojové umění,“ říká Josef Tyl, trenér karlovarského klubu Abada Capoeira. „Bojovník je neustále v pohybu, což znesnadňuje protivníkovi přečíst jeho záměry,“ popisuje základ stylu Tyl. Nebezpečně ladné pohyby ovšem končí v okamžiku, kdy při souboji dojde ke konfliktu zápasníků. „Pak už je to ryzí boj,“ říká capoeirista.

Vyznavači tohoto bojového umění měli o víkendu v Karlových Varech jedinečnou příležitost zacvičit si pod vedením Profesora Estacia, jednoho z nejlepších capoeiristů planety. „Estacio Ferreira da Silva je původem Brazilec, v posledních letech ovšem trénuje v Německu. V roce 2003 získal titul mistra světa v Abada capoeiře,“ představil Tyl víkendového lektora. Právě Abada capoeira je nejrozšířenější „odnoží“ bojového umění ve světě. Věnuje se jí na 50tisíc lidí. Brazilský lektor přilákal do Karlových Varů nejen místní, ale také bojovníky z Prahy, Brna a dokonce i z Bratislavy.

„Capoeira je styl vhodný pro každého. Dá se přizpůsobit věku i kondici cvičence. V Karlových Varech trénujeme každé pondělí a středu od 20 hodin v hale SKP Hvězda v Tuhnicích. Noví zájemci jsou vítáni,“ dodává Tyl.