O přípravách největší sportovní akce v Chebu, její historii a budoucnosti jsme mluvili s manažerem turnaje Alešem Rolníkem.

Hvězda je již tradičním pořadatelem této sportovní akce. Bylo to před třemi lety správné rozhodnutí, organizovat fotbalovým klubem házenkářský turnaj?
Před třemi lety bych vám odpovědět nedokázal. Do organizace jsme vstoupili pět minut po dvanácté. Část sportovní veřejnosti i dosavadní organizátor TJ Lokomotiva Cheb měli o turnaji jasno. Bylo pouze otázkou, zda se 41. ročník “vůbec nějak uskuteční”, nebo byl 40. ročník ročníkem posledním. Po třech letech vím, že rozhodnutí jít do toho bylo správné.

Kdo vás, Hvězdu, přesvědčil, abyste zorganizovali 41. ročník?
Mezi lidi, kteří se nechtěli smířit se zánikem turnaje, patřil hlavně Tomáš Linda který, stejně jako jeho otec, házenou a sport v Chebu podporuje. Zakladatelem a duší všech dosavadních ročníků je František Vondrášek, osobně považuji turnaj za jeho celoživotní dílo a odkaz nám Chebanům do budoucnosti. První ročník byl velice těžký. Bojovali jsme s nedostatkem financí, nedůvěrou lidí a negativním postojem některých sportovních funkcionářů, kteří chtěli použít plánované finanční prostředky na jiné akce.

Co se povedlo za ty dva roky?
Podařilo se nám získat ztracenou důvěru sportovní veřejnosti, finančně stabilizovat příjmovou stránku turnaje, získali jsme nové spolupracovníky, zlepšujeme technické zázemí, na každý ročník připravujeme novinky pro diváky. Myslím, že toho je velmi moc. Nejlépe to lidé poznají, když přijdou na zápasy.

Plánovali jste turnaj rozšířit na osm družstev. Od jakého ročníku se můžeme těšit?
Pro tento rok jsem měl v plánu čtyři družstva dospělých a čtyři juniorská družstva. V dalších letech pak plynule přejít na osm družstev dospělých. Bohužel, více družstev nese s sebou vyšší náklady. Pro nás bylo stěžejní, jak se rozhodne reprezentace Německa. Pokud bychom jej dostali na turnaj do Chebu, máme zajištěné partnery, kteří by vstoupili finančně do turnaje. Pro tento rok se nám to nepovedlo, i když jsme byli blízko domluvě. Nicméně budou v Chebu hrát svůj turnaj starší žákyně. V předzápasech turnaje se můžeme těšit na děvčata z Mostu, Plzně, Slavie Praha a samozřejmě z Chebu. Věřím, že když v tomto věku budou mít povědomí o turnaji, budou jednou rády jezdit na náš turnaj jako reprezentantky.

Co zajímavého chystáte pro tento ročník?
Musím zmínit, že s naším partnerem, Českou házenkářskou federací, se spolupracuje jedna radost, a proto můžeme vymýšlet další novinky. O dobré spolupráci svědčí také to, že v KC Svoboda proběhne v pátek 25.11. vyhlášení nejlepších házenkářů ČR za rok 2016. Vláďa Keblůšek odvedl výbornou práci, a tak bude KC Svoboda svědkem slavnostního galavečera. Pro Cheb skvělá reklama, protože celý večer bude odvysílán v České televizi. Do Chebu jsme chtěli dostat nejlepší týmy Evropy. To se nám podařilo a mistryně světa z Norska jsou skvělou pozvánkou. Dále bude v hale položen speciální povrch stejně jako na jiných vrcholových mezinárodních akcích. Pro zlepšení sportovního zážitku diváků bude v hale nainstalována LED obrazovka. Na každý zápas české reprezentace dostane prvních 200 příchozích diváků tričko v barvách našeho týmu. O kvalitě turnaje hovoří i zájem televizních stanic Sport 1 a ČT4 Sport, které odvysílají přímým přenosem všechna utkání české reprezentace. Součástí závěrečného ceremoniálu bude opět vystoupení MDO Cheb, jež mělo v minulém roce obrovský aplaus chebského publika.

Jak vidíte turnaj v Chebu při jubilejním, 50. ročníku?
Nevím, nedokážu odpovědět. Naše město má obrovský potenciál v rozvoji sportu, kultury, podnikání i dalších oblastech. Pro mě osobně neleží Cheb na okraji republiky, ale uprostřed Evropy. Pokud se v Chebu najdou lidé, kteří turnaj a celý sport vezmou za své, nemám obavy. V Chebu je mnoho schopných lidí, kteří přispívají k dobrému jménu sportu v našem městě. Pokud já osobně uvidím, že mohu turnaji něco nového dát, velice rád budu v této práci pokračovat. Jak říká klasik: „Více makat, méně kecat.”

Přemýšlíte tedy i o dalších akcích v Chebu?
Parta lidí ve Hvězdě dělá mnohem více než pouze turnaj v házené. Kromě celoroční činnosti ve fotbale, házené a oddílu sportovka pořádáme každý rok na dvacet mládežnických turnajů ve fotbale a házené, zejména za velkého zájmu týmů z Německa. Dále je v našem kalendáři pevně zakotvena soutěž O nejšikovnějšího fotbalistu a házenkářku Chebu, společně s FAČR jsme v květnu a září zorganizovali náborovou akci pro mladé hráče a hráčky „Můj první gól“ a mnoho dalších menších jednorázových akcí. Ve spolupráci s finskou sportovní agenturou Pelimatkat jsme zorganizovali mezinárodní dívčí turnaj ve fotbale pro starší žákyně za účasti družstev Finska, Dánska a České republiky. V minulém roce Hvězda uspořádala Fotbalovou exhibici Františka Plase, setkání s rodiči hráčů/hráček Hvězdy v KC Svoboda. Jsem velmi rád, že mohu s lidmi z Hvězdy spolupracovat.

Co říci na závěr?
Chci všechny Chebany i návštěvníky z okolí pozvat do chebské sportovní haly. Nejstarší turnaj v Evropě v kolektivním sportu – házené - si jistě zaslouží naši přízeň a můžeme být právem hrdi na to, že tato akce v našem městě je, a věřím, i bude. Poděkování za její konání patří všem spolupracovníkům, městu Cheb, Karlovarskému kraji, ČHF a všem dalším partnerům. Těším se na shledanou ve čtvrtek 24.11. v 18 hodin v městské sportovní hale Hvězda Cheb.                                                                                                                                                                                                                     (fk)