Uplynulý kalendářní rok zhodnotil oddíl házené HCG Sokolov.
Středoškolskou ligou skončila část sezony v roce 2007 pro tým Házenkářského centra Gymnázium Sokolov. V samotné středoškolské lize slavily týmy Gymnázia úspěch, když chlapci této školy skončili na prvním místě v krajském finále a zahrají si kvalifikaci na mistrovství republiky středních škol. Dívky skončily na pěkném druhém místě v kraji za Gymnáziem Cheb.
V samotných registrovaných soutěžích se však týmu HCG již dařilo daleko méně a všeho všudy za celý podzim získali družstva dorostu a mužů dohromady pouze 2 body.

Dorost

Tento mládežnický tým velmi oslabil odchod Polesného, Neuwirtha a Havla, kteří již přešli do mužské kategorie. V týmu tak zbylo jen minimum hráčů, což je největší problém tohoto družstva. Tak jako ostatní sporty na Sokolovsku se i házená potýká s malou členskou základnou, kdy mládež v dnešní době o sportování nejeví zájem. V házené je situace ještě markantnější, neboť na základních a i na středních školách se při hodinách tělocviku házená prakticky nehraje, což je u tohoto tradičního sportu na škodu. Tým dorostu je tak složen prakticky jen ze studentů Gymnázia a k doplnění mužstva nepomáhá ani celoroční nábor.
V samotné soutěži Sokolováci několik zápasů jen těsně prohráli, kdy se právě projevil úzký kádr. Navíc dorostenci nemají stabilního brankáře, proto zápasy odchytali hráči z pole, což se také na výsledcích projevilo. I tak ale mládežnický celek HCG v zápasech bojoval a nedal nic zadarmo a v posledním utkání se dočkal i zaslouženého úspěchu, když porazil do té doby suverénní Slavii Plzeň vysoko 33:25. Přes tuto výhru ale patří Sokolovu poslední místo v tabulce.
Nejlepší střelcem sokolovských dorostenců byl Ladka s 29 góly před Baránkem a Hejlem. Ladka byl také nejtrestanějším hráčem, a to nejen v týmu Sokolova, ale i celé ligy . Cílem pro jaro je bodovat s týmy Rokycan a Starého Plzence, které jsou výkonostně srovnatelné se Sokolovem.
Tabulka západočeské ligy dorostu po podzimní části sezony:1. Slavia VŠ Plzeň⋌166:123 10
2. HK Rokycany⋌133:126  6
3. Starý Plzenec⋌121:151  6
4. HCG Sokolov⋌126:146  2


Muži


Pro seniorským tým byl podzim sezony 07/08 velmi špatný, když toto mužstvo nedokázalo vybojovat ani bod. Příčina je zřejmá hlavně v kvalitě a zkušenosti kádru. Do letošní sezony již nezasáhli Levčenko, Jiruš, Pihera a Rytina a jen sporadicky zasáhl do zápasů Žaludko. Všichni tito hráči mají nejen nespornou kvalitu, ale také bohaté zkušenosti z vyšších soutěží házené, což se muselo na výsledcích projevit.
Na místa v základní sestavě se tak dostali příchozí dorostenci a hráči, kteří se házené věnují teprve pár let. Z dřívější základní sestavy tak zbyli pouze Hynek a Moravec, který však se zraněným kolenem hrál celý podzim se sebezapřením. Dále se prakticky v týmu neobjevil talent Adam Skalický, který se věnoval studiu a jen na začátku sezony byl k dispozici Jakub Paťha. Zbylo tak jen minimum hráčů a hlavně při venkovních utkáních nebylo na lavičce připraveno dostatek střídajících.
V samotných zápasech kupili házenkáři Sokolova chybu za chybou a hlavně v utkáních na hřištích soupeřů si připsali vysoké porážky, katastrofou je obranná hra mužstva, v nastřílených brankách je naopak Sokolov na pátém místě v lize . V domácích utkáních dokázali už Sokolováci podat lepší výkony, nedokázali však například dobře rozehraný zápas s Třemošnou dotáhnout do vítězného konce.
Naopak pak v utkáních se Starým Plzencem a Rokycany si nechali utéct soupeře v prvním poločase a pak po zlepšeném výkonu již skóre nedohonili. Nevyrovnanost jednotlivých úseků v utkáních je dalším problémem Sokolova. Tým dokáže zahrát výborně 15 minut , ale následně pak během pár chvil tuto snahu svými chybami zničit.
Nejlepším střelcem Sokolova a sedmým v západočeské lize byl Josef Hynek se 34 góly, který byl skutečným tahounem mužstva a příkladem pro ostatní. Dále se prosazovali Neuwirth 27 branek, Moravec 18, Němec 17, Bouda 13, Polesný 11, Hejl 9, Kučera a Paťha 5, Skalický a Žaludko 2, Ladka 1.
Oproti jiným sezonám byl Sokolov méně vylučován, přesto na druhém místě nejtrestanějších hráčů ligy je Moravec, kterého však na tuto příčku dostaly dvě červené karty, ke kterým přišel jak slepý k houslím. Cíl pro jaro je jasný, zkvalitnit výkony a urvat aspoň nějaké body v soutěži. Na závěr velké poděkování patří Pavlu Kučerovi za odvedenou práci v klubu a také trenérovi mládeže Miloslavu Neuwirthovi.
Tabulka západočeské ligy mužů po podzimní části:
1. Slavia VŠ Plzeň B⋌190:137 12
2. HK Rokycany⋌186:145 12
3. Šťáhlavy⋌153:129 10
4. Třemošná⋌138:138  8
5. Košutka B⋌158:153  7
6. St. Plzenec B⋌132:156  5
7. Loko Plzeň C⋌140:163  4
8. HCG Sokolov⋌144:220  2


Nábor zájemců


V současné době se mohou zájemci (od žáků devátých tříd) o házenou stále hlásit na trénincích mužstva, které probíhají v tělocvičně gymnázia vždy v úterý a čtvrtek od 20 hodin (kromě prázdninových dnů), více na telefonu 721 958 227. Informace o sokolovké házené můžete také najít na webové sportovní stránce www.sokolovsky-sport.cz v sekci házená.