Vzpěrači Baníku Sokolov po osmi letech vyhráli ligu mužů družstev. Nemalou zásluhu na tom měl i jeden z mála Sokolovákům v týmu Petr Hrubý. Ten si také hlasitě řekl o reprezentační dres pro příští rok.

Jak moc jste se jako družstvo připravovali na finálové kolo ligy, kterého rozhodlo o vašem titulu?

Jelikož šlo o poslední, pro nás rozhodující kolo, byla důležitá nejen kvalitní tréninková příprava, ale šlo i o taktiku. Není tajností, že jsme do toho museli investovat i mnoho finančních prostředků, které nám, mimo našich oddílových stálic Romana Poloma, Emila Baloga a mé maličkosti, umožnily start i kvalitních repre závodníků, jako např. mistra světa i Evropy Martina Těšoviče ze Slovenska, jeho krajana Jiřího Žejdlíka, Ukrajince Vasilije Kovalchuka a mého oddílového kolegy a kamaráda z německé ligy Ringa Gossmanna. Kromě toho nám pomohly i naši čeští reprezentanti Libor Wälzer, Radim Kozel a Petr Hejda. Byla to kvalitní spolupráce všech, závodníků, trenérů, masérů. Všichni jsou profesionálové, kteří se umí na sportovním poli pohybovat a své zkušenosti s jistotou v sobotním kole využili.

Svými výkony za družstvo Baníku jsi si řekl o reprezentační dres. Plánoval jsi ještě, že se podíváš do reprezentace?

To ne. Triko reprezentace mi bylo nabídnuto a já ho za určitých podmínek vyhovujících oběma stranám s radostí přijmu, ještě je vše v jednání. Budu ale rád reprezentovat ČR na ME a bojovat o místa na olympiádu 2008. Pokaždé, když se po mém odchodu z repre podobná šance naskytla, ozvalo se nějaké zranění, či něco podobného, tak to teď raději nechci zakřiknout.

Co všechno musí člověk obětovat, aby se dostal na takovou úroveň? Vždyť nejste profesionálové, chodíte do práce…

Obětovat? Téměř veškerý volný čas . Já například pracuji jako svářeč v rotavských strojírnách Rotas, jejichž vedení mi naštěstí vychází maximálně vstříc. Respektují, že se ještě mimo věnuji trenérství a sám také aktivně sportuji, mám pevnou pracovní dobu, kterou lze dle potřeb sportovní kariéry upravit, za což jsem vděčný. Trénujeme po své civilní práci, závody zase vezmou volné víkendy. Je toho dost, ale pokud je to váš koníček, a pro mě vlastně i druhé zaměstnání, a pokud děláte, to co chcete, co vás baví a naplňuje, tak to tak neberete. Je to určitý životní styl, způsob, součást vašeho života.

Ve všech třech kolech jsi podával vyrovnané výkony, které přispěly k titulu. Jak moc těžké bylo dostat se po zranění a operaci na předchozí úroveň?

Chtělo to hlavně trpělivost a vůli chtít opět něco dokázat. Určitě také podpora a důvěra lidí okolo, bezesporu v první řadě mé manželky Petry, mistryně ČR v silovém trojboji, která se mnou nyní zkouší i vzpírání. Měl jsem vlastně štěstí od počátku zranění, pokud na to koukám zpětně takto, sval se natrhl podélně, ne příčně, což by bylo na hojení určitě horší. Rovněž perfektně odvedená práce pana primáře Vastla a jeho týmu ortopedie nemocnice Sokolov, za což děkuji, a poté rehabilitace, další doplňkové aktivity jako např. jízda na kole a postupná zátěž a vzpěračský trénink. Hlavně nic neuspěchat. První start jsem měl už pět měsíců po operaci na pohárové soutěži v Trenčíně, kde jsem si zkusil, že to opravdu ještě půjde.

Jaké jsou Tvé další sportovní plány?

Jako aktivní vzpěrač určitě příští rok obhájit titul mistrů České republiky jak v lize mužů, tak i v jednotlivcích na republikových soutěžích. Pokud s reprezentací najdeme společnou řeč, tak jistě v dubnu účast na ME. Také stále ještě startuji v německé lize, tak i tamnějšímu oddílu pomoct, k co nejlepším výsledkům v jejich soutěži. Jako trenér mládeže bych byl spokojený za plnou vzpíránu šikovných nadějí českého vzpírání, rád bych kdybychom těch nejlepších výsledků dosáhli i lize juniorů a žáků, aby sokolovské vzpírání bylo stále nejlepším oddílem v republice. Proto bych i tímto způsobem rád oslovil všechny zájemce o tento sport, ať klidně přijdou mezi nás každé pondělí, úterý, středu a pátek od 15.15 hodin do vzpírány na 6.ZŠ a rozšíří řady sokolovských borců silových sportů.