Ani pátý letošní půlmaraton nezastihl sokolovskou běžkyni Ivanu Sekyrovou nepřipravenou na rozšiřující se českou konkurenci.

V Ústí nad Labem na ni tentokrát poněkud nečekaně číhala, letos již počtvrté, věčná konkurentka Petra Kamínková, která své souboje s Ivanou rozbíhá tradičně velmi rychle.

Ani na severu Čech nezvolila jinou strategii a nasadila pro nedělní souboj v údolí Labe, za téměř ideálního běžeckého počasí, vražedné tempo.

Na čtvrtém kilometru se ještě průměr na kilometr pohyboval na úrovni Ivany osobního rekordu (1:14:06), tj. 3:31/ km. Metu 5 km protnuly obě české závodnice ukryté v malé skupince v čase 17:49.

Záhy nato souboj o české prvenství skončil, protože Ivana tempo skupiny na rozdíl od Petry vydržela. Na 10 km (35:51) měla olympionička z AK Sokolov na svou soupeřku již více než půlminutový náskok.

Vzhledem k tomu, že prázdninový trénink sokolovské běžkyně rozhodně nebyl půlmaratonský, bylo pak ještě otázkou, co tento rychlý nástup do závodu udělá se samotnou Ivanou.

Tempo sice logicky pokleslo, ale ukázalo se, že vytrvalostní základ má Ivana opravdu vynikající, neboť i přes postupný rozpad doprovodné skupinky doběhla do cíle ve vynikajícím oficiálním čase 1:17:39, jako nejlepší česká žena i jako celková vítězka své věkové kategorie.

Čas v cíli byl o téměř dvě minuty lepší času její největší české soupeřky. Ivana tak v barvách AK Sokolov deklarovala svou letošní českou nadvládu na této běžecké distanci. Je totiž nejen držitelkou nejlepšího letošního výkonu, ale ještě k tomu nebyla letos na této trati jinou českou závodnicí poražena.

Svým soupeřkám ale dává ještě jednu šanci. Startovat totiž bude i na Plzeňském půlmaratonu, a to 5. října.

Autor: Milan Kalousek