Druhým místem v kvalifikaci na mistrovství světa v běhu do vrchu si důrazně řekla o jedno ze tří míst na šampionát, který se uskuteční 11. září v albánské Tiraně.

Kvalifikace na Mistrovství světa v běhu do vrchu 2011 se konala v sobotu ve ski areálu Peklák, tratě byly vedeny složitě členitým terénem po lyžařské sjezdovce a v jejím bezprostředním okolí. Těžší to bylo o to, že se běhalo na okruhu dlouhém 3,3 km, s převýšením 180 metrů, a tedy v každém kole nahoru a dolů. Závod byl součástí 26. ročníku Českého poháru v běhu do vrchu a přilákal na start 120 mužů a žen.

Hlavní závod mužů vyhrál 28letý Úpičák Petr Pechek, v cíli byl o téměř minutu dřív než o sedm let starší kroměřížský Blaha. Třetí pozici udržel nejlepší z mladších veteránů, čtyřicetiletý Jiří Žák. Karlovarsko v mužských kategoriích reprezentoval jako jediný Miroslav Krummer z Ostrova, který v závodě veteránů nad 60 let na dvě kola obsadil v čase 40:31 min. 12. místo.

V závodě žen se při omluvené neúčasti reprezentantek Pavly Schorné Matyášové a Evy Skalníkové otevřela šance dalších mladých běžkyň, všem ale vypálily rybník zkušené veteránky Táňa Metelková, která bezpečně zvítězila stylem start - cíl, a Ivana Sekyrová, která si bezpečně pohlídala druhé místo, zaručující nominaci do Tirany. Vítězka hlavní ženské kategorie Pavla Havlová doběhla nakonec až čtvrtá.

Z výsledků
Hlavní závod mužů (13,2 km, 720 m): 1. Petr Pechek (Maratonstav Úpice) 53:27, 2. Tomáš Blaha (AK Kroměříž) 54:23, 3. Jiří Žák (BATT Klub Nové Město na Moravě) 55:58, 4. Michal Horáček (ISCAREX Česká Třebová) 56:29, 5. Dušan Podroužek (AC Slovan Liberec) 57:08, 6. Rostislav Petráš (Novojický Kotuč) 57:19; hlavní závod žen (9,9 km, 540 m): 1. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí) 44:01, 2. Ivana Sekyrová (AK Sokolov) 45:02, 3. Marta Fenclová (AC Pardubice) 46:01, 4. Pavla Havlová (PSK Olymp Praha) 46:59 min.