Před týdnem se sokolovské kadetky a juniorky s ligou na delší čas loučily, o pár dnů později je však už všechno jinak.
Protože se, bohužel, i volejbal dostal do obdobné situace jako (až na fotbal a tenis) ostatní sportovní odvětví, totiž že si účastnící chtějí pouze zahrát bez ambicí na nějaké postupy či dosažené výsledky, dochází zákonitě k trvalému poklesu počtu družstev v pravidelných mistrovských soutěžích a naopak přibývá těch, která se zapojují do soutěží hraných jen turnajově – smíšené týmy nebo beach.
Jelikož v některých krajích se dlouhodobé mistrovské soutěže jen horko těžko obsazují a ojedinělé týmy s ambicemi nemají možnost ve svém regionu herně vyzrát, rozhodl Český volejbalový svaz, že od sezony 2008/2009 rozšíří 1. ligu juniorů, juniorek a kadetek na 40 družstev. Tím pádem z právě dokončených ligových soutěží nikdo nesestoupí a krajští přebornící postoupí bez kvalifikace přímo.
Přímé postupy i sestupy budou zachovány i pro další období. Model, podle něhož se bude hrát, připomíná trochu systém mládežnických soutěží z padesátých let, kdy se začínalo v okresech a přes kraje se postupovalo do ligy, a to vše v jednom soutěžním ročníku. Umožňovalo to těm všem celkům, aby dosáhly výsledků odpiovídajících jejich reálné výkonnosti.
Slabinou těchto změn jsou dvě skutečnosti. První: základní pětičlenné skupiny, vytvářené s přihlédnutím na územní příslušnost, z nichž vítěz postoupí do 2. části, se budou v některých regionech těžko naplňovat, a druhá: v určitých oblastech může být ohroženo pořádání krajských přeborů.
Kromě toho zůstává velkým otazníkem i to, zda vítězové krajů či případní jejich zástupci budou chtít, ať už z důvodů kádrových či finančních, ve vyšších soutěžích startovat. A přidáme-li k tomu i ty případy, kdy stávající ligové týmy nebudou mít pro příští sezonu dostatečný počet věkem odpovídajících hráček, je zaděláno na neskutečné problémy.
V našem kraji půjde především o juniorky. Těch, které by mohjly v lize obstát je jako šafránu a do obdobného „dobrodružství“ do něhož se pustil v uplynulé sezoně Baník Sokolov se nikomu moc nechce. Nejinak je tomu i v kadetkách, kde sice současní účastníci K. Vary a Sokolov budou schopny v lize startovat, ale horší je to už s dalším postupujícím.
Starosti však budou mít nejen kluby a oddíly, ale především ty KV ČVS v regionech kde už teď měly problémy mládežnické soutěže pořádat. Naštěstí se to netýká našeho Karlovarského kraje, který co do počtu mládežnických družstev patří k těm lepším. Nyní musíme jen věřit, že se kvantita přemění i v potřebnou kvalitu.