Jen zcela vyjímečně se může pochlubit okresní město tím, že je jedním z dlouhodobých dodavatelů své státní reprezentace. Sokolov však mezi ně patří a zcela poprávu na to může být hrdý.
Po založení volejbalového oddílu patřili k jeho chloubě především muži, kteří se dokázali pravidelně prosazovat na regionální úrovni, ale až na samotnou špičku nikdy nedosáhli, od šedesátých let převzali taktovku do svých ruček ženy. A rozhodně to stálo za to. První vlašťovkou v reprezentačním tílku se stala Marie Břečková-Správková, která v polovině tohoto desetiletí startovala za ČSR na nultém mistrovství Evropy juniorek v Bukurešti, odkud si po drtivé výhře nad SSSR a finalovém dramatu s Rumunskem 3:2 přivezla zlatou medaili. Dalšími, které zažily čest obléci si reprezentační dres byly Jarka Touchová-Mayerová, M. Juricová, M. Vaidišová, Jarmila Eliášová a Marcela Chládková.
Poslední dvě jmenované byly členkami kolektivů, které vozily nejen medaile z evropských vrcholových mládežnických akcí, ale patřily i mezi základní kádry extraligových týmů žen.
Vyvedla se i další generace, která se v roce 1986 stala mistryněmi české a československé republiky v kategorii mladších dorostenek. Z té byly do širší nominace povolány E. Dočkalová, J. Nová a H. Šulcová. Ani v dalším období nevyšel Sokolov naprázdno. Za juniorky České republiky si zahrály E. Němcová, M. Kučková a v současném týmu, který má dobře rozehranou kvalifikaci na ME 2009 pak i M. Ďurianová.
Bílou i když veleúspěšnou vránou, která zpestřuje kaleidoskop dívčích tváří se stali odchovanci trenérů J. Novotného a S. Janků, Aleš Správka a Jakub Novotný, kteří se prosadili nejen jako junioři, ale i mezi muži a jako ryzí profesionálové působí u nás i v zahraničí v těch nejprestižnějších soutěžích. Za těmito úspěchy je třeba vidět nejen ohromnou vůli a touhu vyjmenovaných hráčů a hráček, ale i vysoce odbornou i když bohužel stále ještě dost nedoceněnou práci plejády, převážně dobrovolných trenérů. Do této galerie vedle už vyjmenovaných patří též J. Krotil, J. Paroulek, M. Žida v současnosti i J. Pospíšil. Věřme, že i z nových adeptů tohoto krásného sportu vyrostou hráči a hráčky, kteří se prosadí do reprezentace a navážou tak na své úspěšné předchůdce.