Jestliže lze před někým smeknout, je to žokej Josef Váňa. Ten neuvěřitelným závěrem se svým koněm Tiumenem ve Velké pardubické dokázal v náročném závodě už poosmé vyhrát.

„Letos to bylo opravdu vydřené. Nakonec to ale dopadlo dobře,” komentoval závod žokej, který za deset dní oslaví padesáté deváté narozeniny. Ten nevyloučil, že bude startovat na Velké pardubické příští rok. „Pokud se přijede podívat Karel Gott, tak to příště zkusím znovu,” dodal dnes už legendární žokej.

Jeho famózní dojezd v nejtěžším překážkovém dostihu v Čechách sledovali všichni, kteří mají rádi jezdecký sport, a napjatí byli lidé především v Chyších. V Mlýncích na Chyšsku totiž Váňa bydlí a koně trénuje. „Dostih jsme sledovali s napětím v místní sokolovně. Lidé řvali, dupali a po tomto úspěchu někteří i brečeli,” řekl Miroslav Dorňák, starosta Chyší. Zde už také chystají pro žokeje slavnostní uvítání.

Podle Karla Holoubka, spolumajitele karlovarského dostihového závodiště, je Váňův úspěch fantastický. „Je to výsledek jeho celoživotní práce, nadání i poslání. Hrozně mu to přeji, a také českému dostihovému sportu,” uvedl.

Jak Váňa v dostihu dopadne, si nenechal ujít ani Vlastimil Balcar, prezident Českého jezdeckého klubu. „Pepu Váňu dobře znám, byli jsme partneři při záchraně karlovarského závodiště. Moc mu úspěch přeji. Je to frajer,” zhodnotil Balcar.

Jan Havelka, Ivana Kalinová