Sokolováky, kteří v sobotu vyrazili sledovat Mattoni půlmaraton do nedalekých Karlových Varů, musela jímat patřičná hrdost (nedalekých platí samozřejmě v případě, že můžete díky dálniční známce luxusně využívat část 50kilometrové dálnice). Závod se totiž běžel za hojné účasti sokolovských běžců a ti byli od úvodního výstřelu řádně vidět.

Pokud jste stáli někde na trati, mohli jste pozorovat již v prvním kole zajímavý obrázek. Po pětici afrických běžců a trojici „profíků" Fejfar, Čivrný, Kuftyrev si to mezi následující skupinou Afričanek štrádoval Jan Sokol, kousek za ním potom Pavel Procházka a po malé chvíli se vynořila také Ivana Sekyrová s nezbytným stínem přilepeným na zádech, svou soupeřkou Petrou Kamínkovou.

A jiné to nebylo v cíli. Sekyrová nakonec svůj stín setřásla a doběhla jako první z českých závodnic, za trojicí Afričanek a Ukrajinkou Kotovskou na pátém místě mezi všemi ženami. Na stupně vítězů se podíval i Pavel Procházka, který skončil bronzový mezi českými muži, celkově v mužské kategorii na 10. místě.

Pět vteřin za ním protnul cílovou pásku Jan Sokol. „Nebylo to nejhorší, ale ani nejlepší. Trať byla pěkná, ale kopečků bylo taky dost. Nejdříve jsem běžel s prvníma Afričankama, protože jsem chtěl vytvořit slušný čas, ale nebylo to úplně ono, takže mě Pavel doběhl. Držel jsem se s ním, nakonec mi utekl, bylo to v závěru při stoupání, tam já už na to nemám," líčil Jan Sokol.

Na trati nechyběli ani další borci ze sokolovského okresu, v tisícičlenném startovním poli se jich našlo hned několik desítek. Celkově na 26. místě doběhl Jiří Folvarčík ze ŠAKu Chodov, na 32. místě dokončil půlmaraton sokolovský Kamil Kovář. Výborně si vedl Kynšperák Jaroslav Nový, ten se umístil na celkové 36. příčce, 22 minut a 12 vteřin za vítězem. „Počasí vyšlo, i když bylo pod mrakem, běželo se dobře. Trať byla perfektní, sedla mi. Byl to jeden z mých nejlepších výsledků, jakých jsem zatím dosáhl. Měl jsem pořád koho předbíhat, pěkně zorganizované," pokyvoval Nový v cíli.

Půlmaraton si vyzkoušel již podeváté, v Karlových Varech byl Jaroslav Nový spokojen jak s vytyčenou tratí po městě, tak s vlastním dosaženým časem. „Už nemusím jezdit někam do Prahy, když to máme tady. Na to, že nemám natrénováno tak, jak bych chtěl, je čas velmi dobrý. Stoprocentně se příští rok zúčastním znovu," ujistil.

V lázeňském městě nechyběli ani sokolovští orienťáci. Lukáš Knepr a Karel Rambousek mladší ukázali, že jim běh není cizí. Knepr doběhl na celkově 106. místě (1:33:33), Rambousek (1:27:54) na 64. místě. „Běželo se mi výborně. S časem je spokojenost, tak nějak jsem takovýhle výkon očekával. Když to srovnám s pražským půlmaratonem, tak tady to bylo mnohem akčnější, živější, super atmosféra. Diváci pořád fandili," pochvaloval si Karel Rambousek mladší.

Blízkým půlmaratonem se nechali zlákat i borci z dalších sportovních odvětví, barvy fotbalového Baníku Sokolov hájil trenér dorostu Luboš Váša a šéftrenér mládeže Tomáš Provazník. Ostřílený harcovník na podobných tratích, který si již vyzkoušel i maraton, Luboš Váša, zdolal 21 kilometrů těsně pod dvěma hodinami, za 1:59:19. „Tak nějak jsem to s pochroumaným kolenem plánoval," uvedl.

Premiéru na podobné trati si odbyl Tomáš Provazník, nakonec z toho bylo 215. místo s časem 1:39:44. „Trochu jsem se obával počasí, hlavně deště. Nakonec to bylo příjemné, nepršelo, i čas se vydařil. Čekal jsem, že doběhnu kolem 1:45, a dostal jsem se pod 1:40. Na to, že to byl můj první půlmaraton, tak jsem maximálně spokojen," radoval se.

Problémy mu začal dělat závod, stejně jako většině účastníků, v posledních čtvrtině. „Do nějakého 15. kilometru se běželo výborně, potom už přišla krize a šlo se na vůli, ale čas se mi podařilo dál držet," pochvaloval si Provazník, který se na start, i když ne nějak speciálně, připravoval asi tři čtyři měsíce. „Chodil jsem běhat jednou dvakrát týdně po deseti kilometrech," přiblížil.

Stejně jako další běžci si půlmaraton nenechá ujít ani příští rok. „Atmosféra byla fantastická, byla tady spousta lidí ze Sokolova, kteří mě povzbuzovali, byla to velká motivace, je to hodně zajímavá akce," přiznal.

V Karlových Varech nechyběli mnozí další, Jiří Valjent, Martin Horváth, Petr Balaz, Bernard Zucker, Václav Moulis, Miloslav Hylas, Miloslav Zítka, Petr Szász, Martina Kabilová, Jana Neradová…

Půlmaraton lázeňskými ulicemi se ukázal velmi zdařilou akcí, která si kromě částečného omezení provozu nevyžádala žádné větší „vymoženosti", jako například navážení tun sněhu.