V sobotu 29. 3. proběhlo ve Zlíně mistrovství České republiky v benčpresu. Národního klání se zúčastnila také tříčlenná skupina z Březové v čele s Karlem Kopalem, závodníkem ve váhové kategorii do 75 kilogramů.
Karel nastoupil na svůj první pokus v dobré psychické pohodě, protože výsledky z tréninku těsně před samotnou soutěží napovídaly o jeho skvělé formě. Suverénním způsobem zdvihl naloženou činku se 180 kilovou zátěží a v klidu čekal na svůj druhý pokus.
Jenže v tuto chvíli hlavní rozhodčí přerušil soutěž a veřejně předvolal Karla Kopala před skupinu funkcionářů ČSST. V tu chvíli zůstala březovská výprava jako opařená, neboť nikdo neměl nejmenší tušení co se děje. Vzápětí se delegace Březové dozvěděla, že trenér konkurence podal protest kvůli délce rukávů Karlova dresu. To se setkalo u březovské výpravy s nepochopením.
Přestože měl Karel originální profesionální dres, komise platný pokus zrušila a další účast v závodě podmínila zkrácením rukávů dresu o 2 cm. Konkurence, která protest podala, dobře věděla, že pro Březovské bude velice složité v několika minutách situaci vyřešit. V případě, že by Kopal ve stanovený čas nenastoupil k druhému pokusu, mohl by být diskvalifikován. Tým jednal rychle, Jirka Šlonc vysvlékal Karla z dresu a Jakub Fajt sháněl něco, čím by dres zkrátili.
Nakonec se podařilo sehnat ostrý nůž a za podpory přihlížejících diváků a ostatních závodníků byly rukávy zkráceny. Karel jen tak tak doběhl k druhému pokusu, který bez větších problémů opět zvedl. Karel si tímto kouskem získal sympatie všech diváků.
Karlovi nakonec jeden neuznaný pokus chyběl a s výkonem 187,5 kg obsadil druhé místo. V celkovém součtu na body však porazil vítěze a dlouholetého reprezentanta Nebolu, který zvedl 190 kg. Karel byl se svou váhou totiž o 3 kg lehčí.
Při závěrečném vyhodnocení byl Kopal zařazen mezi deset nejlepších závodníků všech váhových kategorií. Podle slov předsedy ČSST nebývá zvykem, aby se pan „neznámý“ po prvním roce soutěžení dostal mezi českou špičku v tomto populárním sportu, který se má v budoucnu stát jednou z olympijských disciplín.
Zbývá doufat, že Karel bude nominován na mistrovství světa, které tento rok proběhne v Praze.