Mistrovství světa vzpěračů kategorie masters se konalo v závěru minulého týdne v maďarské Kazinezbarcice. To pro zástupce sokolovského vzpírání skončilo nadmíru dobře.
Jako první v soutěži nastoupil Miroslav Kubinec, a to hned po deseti hodinách jízdy. Ve věkové kategorii 65 až 69 let a váze do 56 kilogramů nakonec přesto zvítězil a stal se mistrem světa, když porazil loňského šampióna Yosuhiru Nagathu z Japonska. Dále pak pokořil Fina Oxunena a dalšího Japonce Mashiho, Američana Nowotneho a Potepuna z Ukrajiny. Celkový výsledek Kubinec zaznamenal 114 kilogramů. „Po prvenství na mistrovství Evropy se mi splnil sen a jsem i mistr světa,“ řekl po závodech šťastný borec.
Ve váze do 69 kilogramů věkové kategorie 55 až 69 let startoval Vlasta Klímek. A stejně jako na evropském šampionáru na Kynpru obsadil celkové čtvrté místo výkonem 160 kilogramů ve dvojboji. Boj o bronzovou medaili měl ale podobný průběh jako na Kypru, kdy rozhodující váhu 95 kilogramů nadhodil, přišlo perfektní přemístění, ale pak nezdařený výraz. „Nejvíce mě mrzelo, že mě nakonec porazil český konkurent Vybíral, kterého jsem na mistrovství Čech jasně porazil,“ vyznal se po závodech Klímek.
Z titulu mistra světa se radoval Jan Cihla ve váze do 77 kilogramů věkové kategorie 55 až 59 let. Ten porazil japonské závodníky Okadu a Sata, podal perfektní, bojovný výkon, s čímž slavil úspěch a přispěl tak výrazně k tomu, že sokolovské družstvo vybojovalo dvě zlaté medaile. „Honza byl technicky opět dokonalý a bojoval do posledního pokusu,“ popsal snahu svého kolegy další mistr světa Kubinec.
Všichni borci, kteří se mistrovství světa zúčastnili touto cestou děkují oddílu vzpírání Baníku Sokolov a Sokolovské uhelné, a.s., za podporu. „Účast na veteránských závodech je finančně náročná a fyzicky značně namáhavá. Závodníci bojují nejen se soupeři, ale i potížemi, které už věk přináší. Odměnou jsou pak nejen dosažené výsledky, ale i setkání, ke kterým na podobných akcích dochází,“ zhodnotil klání Miroslav Kubinec, který dodal zajímavost: „Ve sportovní hale jsme viděli Amričana z Havaje Tommyho Kono, legendu šedesátých let minulého století a řadu dalších olympijských vítězů,“ podotkl perličku Kubinec.