Závod byl již devátým v pořadí a plavci se při něm kvalifikovali na otevřené mistrovství republiky s názvem Czech National Open.

„Mítink i celý program Plavecké akademie bez bariér se zaměřuje především na plavce mladé nastupující generace a na plavce, kteří zásadně promlouvají do pořadí na stupních vítězů v kategorii žáků a juniorů,“ řekla manažerka akce Monika Violová. Jak se dále pochlubila, od roku 2002, kdy byl poprvé pořádán jako závod pouze regionálního významu za účasti 43 plavců, se počet startujících postupně rozrostl až na rekordních 113 závodníků v loňském roce.

Letošní počet startujících se pohybuje kolem 140 plavců. Podruhé za historii POHÁRKU závod navštívili zkušení plavci ze Slovenska.

„Minulý rok jsem byl poprvé. Akce se mi líbila a tak jsem si letošní závody nemohl nechat ujít,“ řekl Gabriel Izsóf z Bratislavy. Plavání se věnuje sedmým rokem a do Sokolova dorazil z celým slovenským týmem. Plavce přišli povzbudit v jejich úsilí významné osobnosti.

„Letošní premiérou byla účast zakladatele KONTAKTU bB a trojnásobného paralympijského vítěze Martina Kováře,“ dodala Violová.

Patronem závodu byl šestinásobný vítěz Velké pardubické, dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa, držitel státního vyznamenání České republiky. Závody si nenechal ujít ani hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Dorazil ve sportovním a se zájmem sledoval výkony plavců.

„Časy při rozplavbách se pohybovaly na sto metrů pod tři minuty, což je při handicapu závodníků jistě úctyhodný výkon,“ poznamenala jedna z přítomných divaček.

Slavnostní vyhlášení vítězů se v posledních letech uskutečňuje pravidelně na společenském večeru v Lázeňském hotelu Thermal.