Dvaadvacátý ročník skokanského mítinku Vánoční laťka, jehož pořadatelem je od roku 1991ŠAK Chodov, se opět představil ve velikém světle.

Tento závod, podpořený dotačními tituly města Chodov iKarlovarského kraje, přilákal do Chodova zvučná jména především vkategoriích mládeže. Ikdyž se nedostavili všichni, kteří avizovali svůj příjezd, někteří zdůvodu nemoci (každoroční účastnice vkategorii žen sosobním rekordem vysoko nad 180cm Jitka Moudrá), jiní zdůvodů neznámých (například letošní mistr ČR vkategorii žáků Jakub Sajdl), byla výškařská úroveň vynikající.

Prvním velkým úspěchem byl výkon starší žákyně Magdalény Malé, účastnice MS do 17let. Ikdyž se jí na palubovce zjevně nedařilo a nedokázala svůj rozeběh dostat do optimální podoby, výkonem 160cm zvítězila vkategoriižen.

Vrchol soutěže ale představovaly závody mužů, dorostenců a juniorů. Zde se představilo hned několik českých es. Papírovým favoritem byl lovosický juniorský mistr ČR Lukáš Horák sosobním rekordem 213cm. Sekundovat mu měli další borci: dorostenecký mistr ČR Jan Sommerschuh, 11.nejlepší výškař světa vtéto věkové kategorii sosobním rekordem 211cm. Na medaile a ceny měli zálusk ipřední český vícebojař vkategorii dospělých David Sazima zAK Most, který na laťku přijel již pošesté. Sekundovat jim měli ale idva karlovarští borci sosobáky těsně kolem dvoumetrové hranice Marcel Kozák a loňský mistr ČR Vladimír Tomek. ZChodovských se mezi těmito jmény představil ijuniorský vícebojař Jan Jirovec a, byť nemohl konkurovat těmto výškařským celebritám, ion si udělal ve skvělé atmosféře závodu osobní rekord výkonem 187cm.

Od začátku bylo jasné, že medaile si rozdělí první tři jmenovaní, a již od prvních pokusů bylo vidět a znát, že palubovka naprosto sedla technice Jana Sommerschuha. Přes všechny postupné výšky se dostával bez problému a také jako první zdolal dvoumetrovou hranici.

Když hranice 201zastavila mosteckého závodníka Sazimu a určila mu třetí místo, boj ozlato se rozhodoval mezi oběma Lovosičáky. Jan Sommerschuh nezaváhal a vyzval na souboj svého staršího a ostřílenějšího kolegu výkonem 204na první pokus. Azatímco Lukáš Horák tuto výšku již nezdolal, nechal si již jistý vítěz postupně zvedat laťku na 207a 210cm. Obě výšky bravurně skáče na první pokus. Sklízí ovace domácího publika, ale ivýškařských kolegů a dědečka, který jej na závody až zČeské Lípy dovezl.

Vedle vítězství má vrukou inové dorostenecké rekordy. Také další výška, 213cm, jej nezastaví. Svůj nový osobní rekord skáče na třetípokus.

Organizátory mítinku se pak nechá přesvědčit knastavení výšky 216cm, což by bylo absolutorium, které vChodově ještě nikdy nikdo neskočil. Ikdyž se tento zázrak už lovosickému závodníku nepodařil, byl skvělou tečkou za 22.ročníkem Vánoční laťky a vítěznému borci přinesl velmi hezký a kvalitní vánoční dárek vpodobě věcných cen, peněžní prémie, ale ijednoho znejkvalitnějších světových výkonů na palubovce.⋌