Mírně konsternováni museli být návštěvníci této tiché lokality třetí červnovou sobotu, když zjistili, že stejný nápad – zasportovat si na zdravém vzduchu – pojalo dalších tisíc lidí z celých Čech.

Aby toho nebylo málo, přijeli tito nenadálí návštěvníci osobními auty, která zaparkovali přímo na louce, nechali si postavit stánky s občerstvením a sportovním zbožím, stany „bírfesťáky“ a přistavit řadu toi toiek a cisternu na mytí.

Nemluvě o tom, že cvrkot hmyzu a štěbetání ptactva byly vystřídány reprodukovanou hudbou z provizorního hudebního studia a hlasem komentátora, který dění v areálu komentoval. Bylo to více jak před rokem, kdy Mariánskolázeňský orientační klub MLOK společně s oddílem Radioelektronika Cheb zvítězily ve výběrovém řízení na pořádání B žebříčku Čechy – západ v orientačním běhu.

Od té doby nastal kolotoč příprav, jenž zahrnoval zmapování cca 12 čtverečních kilometrů lesa, přípravu tratí pro dva víkendové závody, shánění všeho možného a v neposlední řadě i jednání a schvalovací řízení ze strany všech dotčených institucí.

První částí programu byl sobotní závod na krátké trati (middle). Ten ve svém úvodu zavedl všechny do oblasti tzv. Malého Švýcarska, což je kamenitý svah vedle hotelu Esplanade. Hned bylo jasné, že místo zbrklého běhu bude potřeba spíše rozvážný krok a přesné čtení mapy. Nejinak tomu bylo i v okolí Mescéryho vyhlídky nebo relativně malém, členitém prostoru u hotelu Kamzík.

Kategorie, které měly tratě od čtyř do šesti kilometrů, se podívaly severně od Žižkova vrchu do hustějších porostů, kde hledat jednotlivé kameny nebo jámy bylo také dobrodružství.

Mezi muži v hlavní kategorii H21A (5,8 km, 25 k. a 200 m) zvítězil Jan Flašar z Pragy Praha v čase 38 min. a 46 s. před Janem Schulhofem a bývalým reprezentantem Tomášem Dlabajou (oba Turnov).

V ženách (D21A) mělo pořadí tří nejlepších tuto podobu: Barbora Vyhnálková (Říčany), Gabriela Šimůnková (Tretra Praha) a Martina Jirčáková (Luhačovice).

Do závodu se kromě elitních borců vydali i výkonnostní závodníci. Za zmínku stojí vítězství Jaroslava Jiráska z Chebu v kategorii H7B a druhá místa Kateřiny Gregorové ze Sokolova (D35B) a Jiřího Dondy z Ostrova (H16B), jehož od vítězství dělilo jen pět sekund.

Ilustrační snímek.
Sociálním službám v kraji chybí zhruba 184 milionů

Nedělní klasická trať zavedla účastníky nejen do prudších svahů v okolí přehrady a úpravny vody, ale hlavně na náhorní rovinu severně od Polomu. Vysokou travou zarostlý a místy zaklackovaný les s množstvím terénních detailů a těžkou mokrou podložkou prověřil běžce po všech stránkách.

V sobotu „až“ čtvrtý Matěj Kamenický z Pardubic zaběhl výborný závod. 14 kilometrů dlouhou trať s 25 kontrolami a 280 nastoupanými metry prolétl za 91:52. Druhý skončil sobotní vítěz Flašar (94:12) a třetí byl Tomáš Rusý z Kamenice (96:56). Pouze pět závodníků z této kategorie se dostalo pod sto minut.

Daleko jednoznačnějšího vítěze měl závod žen (9 km, 17 k., 215 m), v němž si vítězství v čase 63:35 zopakovala Vyhnálková. Startovala v samém závěru a na většině postupů měla nejlepší mezičasy. Její největší ztrátou bylo 21 sekund na sběrnou kontrolu. Stříbrná Kristýna Kolínová byla skoro o sedm minut horší a třetí Marie Pospíšilová (obě Kotlářka Praha) pak ještě o další dvě.

Ze závodníků Karlovarského kraje se dařilo Veronice Ječmenové (D10) a Jaromíru Freyovi (H75B, oba Ostrov), kteří obsadili druhá místa, třetí byl Jirásek. Mimo stupně vítězů sice skončili Adam Postránský z Mar. Lázní (H10), Jakub Turek z K. Varů (H12), Jan Hejduk ze Sokolova (H20B) nebo Aleš Ritter z Ostrova (H21A), brali ale společně s Ječmenovou zlatou medaili. V rámci sobotní klasiky byl totiž vypsán přebor západočeské oblasti na této distanci.