O posledním letním víkendu se stane Oloví hlavním městem českých minikárových závodníků. Ti se do města a jeho okolí začnou sjíždět již v pátek, aby se v sobotu 21. září na trati ze sídliště Hory utkali v závěrečném, 4. kole mistrovství České republiky ve slalomu minikár v závodě o Pohár města Oloví.

Program závodu uvede v době od 7:30 do 8:30 hodin administrativní a technická přejímka jezdců a jejich strojů v prostoru startu u hasičské zbrojnice, po prohlídce trati bude následovat rozprava činovníků závodu s jezdci.

V 9 hodin odstartuje neměřená tréninková jízda. V plynulém sledu budou následovat měřená tréninková jízda a tři závodní jízdy. Ukončení závodu a vyhlášení výsledků s dekorováním vítězů předpokládají pořadatelé mezi 15. a 17. hodinou.

V neděli 22. září se uskuteční na stejné trati již 22. ročník tradičního závodu Olovský vršek minikár, který se, byť s přestávkami, jezdí od roku 1967. Závod je zařazen jako 9. kolo jedenáctidílného seriálu Poháru České republiky Memoriálu Ladislava Buriánka.

Program závodu bude probíhat obdobným způsobem jako v sobotu, s tím, že k neměřenému tréninku odstartují závodníci již v 8:30 hodin a ukončení závodu s dekorováním vítězů se předpokládá mezi 14. a 16. hodinou. Oba závody jsou zároveň závěrečnými závody Severočeského oblastního poháru a po skončení nedělního závodu dojde k vyhlášení jeho celkových výsledků s oceněním nejlepších závodníků.

Po oba dny budou startující závodníci hodnoceni v šesti kategoriích. Jakousi formulí 1 v minikárovém sportu je kategorie M5. V té startují závodníci ve věku nad 21 roků a za domácí jezdce zde zastoupí Jaroslav Opolský, který na této trati poprvé startoval již jako čtyřletý v roce 1985.

V kategorii M4, určené chlapcům ve věku 17 21 let a dívkám starším 18 let, se na trať vydají dvě olovské závodnice. Marcelu Opolskou, která na domácí trati startovala již v jeho druhém ročníku v roce 1978, doplní její neteř Markéta Opolská.

V kategorii M3D, určené dívkám do 18 let, se v olovských barvách vydá teprve devítiletá Kristýna Opolská.

Bez zastoupení domácích jezdců proběhnou závody kategorie M3 pro chlapce ve věku do 16 let, v kategorii M2 se utkají chlapci i dívky ve věku do 12 let.

Nejroztomilejší minikárovou kategorií je kategorie M1. V té závodí chlapci a dívky ve věku od 4 do 8 let a tým z Oloví bude mít na startu hned trojici jezdců, když osmileté závodníky Jakuba a Victorii Opolských doplní pětiletý bratr Victorie Petr.

Oba závody slibují vyrovnané souboje všech účastníků, a proto pořadatelé zvou ke sledování tohoto ekologického motoristického sportu rodiče i jejich děti.

Vstup na závody je volný s možností jejich sledování z chodníků a travnatých prostorů po celé délce trati, při uposlechnutí pokynů pořadatelů, se zákazem vstupu na trať v průběhu závodu.

Pořadatelé rovněž upozorňují řidiče, že po dobu konání závodu je trať uzavřena pro provoz všech vozidel, pořadatelé umožní jejich průjezd pouze v přestávkách mezi jízdami, to je cca po dobu 5 minut každou hodinu.

Autor: Vladimír Opolský