Sokolovský oddíl na tomto mistrovství ČR v plnokontaktním stylu karate zastoupilo pět závodníků v různých kategoriích a dva rozhodčí, kteří se podíleli na plynulém a kvalitním průběhu turnaje.

V kategorii 10 – 11 let do 40 kilogramů za Sokolovské nastoupil do bojů v kumite Jan Mach. Jeho aktivita a bojovnost mu dopomohly k prvnímu vítězství nad soupeřem z Polska. Do druhého zápasu nastoupil se stejným nasazením a i tento zápas vyhrál bez jakéhokoliv zaváhání. V posledním souboji, a to o první místo, se setkal taktéž s polským soupeřem. Jan Mach byl však ihned zpočátku zasažen silným kopem do kolene, kdy pro nastalé zranění nemohl v boji dle vyjádření lékaře pokračovat. I tak se ale mohl radovat ze stříbrné medaile. Zranění nebude mít žádný dlouhodobý vliv na jeho další trénink a přípravu.

V další kategorii 12 – 13 let do 50 kg nastoupil za sokolovský oddíl Alex Bryndas. Ten také zvolil velice aktivní a bojovný styl zápasu. Chtěl vyhrát a na jeho zápase to bylo velmi znát. Po dobu velice vyrovnaného zápasu prokázal kvalitní přístup k zápasu i přesto, že jeho soupeř byl fyzicky vyšší, a váhově tedy ve výhodě. Ke konci zápasu byl Alex zasažen silným bočním kopem, tzv. Mavaši-geri, na žebra. Získáním wazari za tuto techniku soupeř Alexe vyhrál. Přes bolest a způsobenou obtíž zhluboka dýchat se ale Alex odmítl vzdát dalších bojů. Proto se rozhodl i přes svůj zdravotní hendikep pokračovat. Jeho zatvrzelý přístup dopomohl k tomu, že další zápas skutečně obdivuhodně vyhrál, a umístil se tak celkově na třetím místě.

Dalším zástupcem sokolovských bojovníků byl Adam Sejkora, který nastoupil v kategorii 12 – 13 let +50 kg. Tato kategorie nebyla ohraničena váhovým limitem. Adam byl v této kategorii nejmenší a nejlehčí, což v tomto stylu karate a zvlášť v mládežnických kategoriích může ovlivnit průběh, a tedy i výsledek soubojů. Adam musel tedy zvolit jinou taktiku, než na kterou je zvyklý. Musel více taktizovat a dát více do pohybu těla než do přímého frontálního útoku. V prvním zápase nastoupil proti polskému závodníkovi. První kolo dopadlo nerozhodně. Oba si uštědřili spoustu tvrdých ran a kopů. V prodloužení už se ukázalo, že Polák je sice těžší, o to však pomalejší a fyzicky v menší kondici. Ke konci tohoto prodloužení Adam v taktickém pohybu zabodoval kopem na hlavu soupeře a díky tomuto postoupil.

Ve finálovém zápasu narazil Adam opět na polského soupeře. I tento zápas byl vyrovnaný, ale náš závodník mohl použít opět svou oblíbenou techniku a bodoval rychlými kopy na hlavu soupeře. A dokázal v této kategorii vybojovat první místo.

Ilustrační foto.
„Výhra byla zasloužená,“ chválil si Ivan Filip

Kategorie dívek 12 – 13 let +50 kg byla obsazena taktéž závodnicí sokolovského klubu, a to Lenkou Jadrnou. Dívky se tomuto stylu karate věnují v menším poměru než chlapci. Jejich touhy po výhře a bojové nasazení jsou však na neskutečně vysoké úrovni. Zvlášť naše nadějná závodnice Lenka se v soubojích nezalekne žádné soupeřky. Jinak tomu nebylo ani tentokrát, kdy se ve finále setkala s tzv. „o hlavu“ větší a o mnoho kil více vážící soupeřkou. Při nastoupení obou závodnic nikdo z přihlížejících nesázel na výhru Lenky vzhledem k jejich vzájemným tělesným konstitucím. Ale zápas započal a Lenka se do zápasu vrhla s takovou vervou a býčí urputností, že dostávala postupně svou soupeřku pod větší a větší tlak, až nakonec svými kopy a údery dosáhla výhry a opravdu zaslouženého vítězství v kategorii.

Posledním nastupujícím do zápasů za Kamikaze Sokolov byl Tadeáš Regeti, a to v kategorii 14 – 15 let nad 60 kg. V této kategorii již zápasy bývají opravdu tvrdé a již téměř podobné zápasům v kategoriích mužů a dospělých. Tadeáš je v současném období na zatím vrcholku své osobní výkonnosti. V prvním zápase to ukázal svou fyzickou a technickou připraveností, kdy s přehledem svého prvního soupeře porazil bez větších potíží. Své bojové nasazení vystupňoval ještě více a korunoval ho vítězným ukončením finálového zápasu po 20 vteřinách. Tedy ještě před časovým limitem svého oponenta vyřadil tvrdými údery a vybojoval si tak rovněž zlato.

Všichni sokolovští závodníci si mohli na mistrovství porovnat své výkony se soupeři z jiných oddílů, z jiné organizace plnokontaktního karate a také z jiných zemí. Zasluhují obdiv a gratulaci za předvedené výkony. A zároveň je třeba poděkovat také trenérům a rodičům, kteří mladým sportovcům připravují vhodné a potřebné podmínky k jejich přípravě na další úspěchy v tomto náročném bojovém umění, které formuje nejen tělo, ale také ducha a charakter. OSU!

Petr Sejkora, Kamikaze Sokolov