Plzeň - Hokejisté Plzně porazili v 50. kole extraligy Karlovy Vary 4:2 a v boji o první desítku pro play off si připsala teprve druhou výhru z posledních šesti zápasů. Energie sice v západočeském derby šla rychle do vedení, ale domácí zvýšili tempo a do přestávky vyrovnali. O své výhře v souboji s předposledním týmem extraligy rozhodli Indiáni třemi trefami během druhé dvacetiminutovky.
Dvěma góly pomohl k důležité výhře Indiánů útočník Martin Procházka. "V tomhle zápase jsme moc dobře věděli, o co hrajeme. Nesmíme být nervózní a tomu tlaku podlehnout. Takové zápasy si musíme užívat. O tom hokej je, abychom si ty zápasy užili. Osobně mám tyhle zápasy pod zvýšeným tlakem rád. Každý hráč je do toho víc vtažený a tím víc zápas prožívá," řekl Procházka.
Již ve druhé minutě mohl domácí dostat do vedení Moravčík, netrefil ale z dorážky odkrytou branku od levého mantinelu. Vzápětí připravil Stach šanci Indrákovi, ten ale zblízka nepřekonal gólmana Závorku. Z protiútoku se směrem dopředu osmělili také hosté, bombu nekrytého Tomáše Dvořáka ale stačil Machovský ramenem vytěsnit mimo. Ve čtvrté minutě už ale po závaru kolem svého brankoviště v přesilové hře nemohl dosáhnout plzeňský gólman na dorážku Grígera.
Indiáni poté viditelně znervózněli, ale zvládli ubránit dvě oslabení. Ve 14. minutě Kracík před odkrytou brankou minul Kvasničkovu nabídku. Na druhé straně si najel na dlouhý pas Martina Rohana Flek, tváří v tvář však Machovského nepřekonal a za chvíli v dobré pozici neskóroval ani Tomáš Dvořák. V závěru třetiny převzali iniciativu domácí. Stach po individuální akci ještě nevyrovnal, ale 28 vteřin před sirénou upravil během přesilovky tečí Svobodovy střely na 1:1 Kracík.
Do prostřední části stáhli trenéři Plzně hru na tři útoky. Lepším pohybem si domácí vynutili tlak, ale hosté pečlivě bránili. Až ve 28. minutě Kubalíkova teč mířila těsně vedle a vzápětí po průniku mezi kruhy udeřil Stach. O 50 vteřin později navíc důrazný Procházka zvýšil dorážkou na 3:1.
"První třetina nebyla z naší strany špatná. Vedli jsme 1:0 a mohli jsme i odskočit na větší rozdíl. Škoda že jsme inkasovali vyrovnávací gól z přesilovky na konci třetiny. Zápas se lámal v polovině, kdy nám Plzeň rychle odskočila na 3:1," uvedl asistent trenéra Karlových Varů Mikuláš Antonik.
Trápící se Energii vrátilo do hry ve 34. minutě Moravčíkovo vyloučení, které tvrdou střelou od modré čáry potrestal Kindl. Chvíli na to dokonce Tomeček při nepřesné dorážce do odkryté branky sahal po vyrovnání. Naopak ve 37. minutě bekhendem usměrnil do sítě Lvem tečovanou střelu. Krátce před koncem druhé třetiny mohl odpovědět během početný výhody na brankovišti nekrytý Gríger.
Na začátku závěrečné dvacetiminutovky přečkali domácí oslabení a aktivním pojetím nepouštěli soupeře do šancí. Ve 49. minutě uchránil svůj tým od pohromy jen Závorka při pokusu volného Preisingera. Energie poté nevyužila přesilovku a Indiáni i přes neproměněnou příležitost Indráka dokráčeli v poklidu ke čtvrté výhře nad regionálním sokem v sezoně.
"Musím kluky pochválit za to, jak v této nelehké situaci, do které jsme se sami dostali, utkání zvládli a jsme pořád ve hře o předkolo," řekl asistent trenéra Plzně Ladislav Čihák.