VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po letech dřiny se mi splnil sen a byl jsem v sedmém nebi, říká Petr Lisa

Kraslice – Nepopsatelný a až neuvěřitelný zážitek, který bych všem moc přál, odstředivé síly neskutečné a do toho ten brutální zvuk. Kdyby mi někdo v tu chvíli po dojetí nabídl smlouvu na pět let závodění s tímto vozem LMP3 a po pěti letech bych se v tom měl zabít, bez váhání to podepíšu.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Barcelonské testování v podání Petra Lisy.Foto: Libor Zhoř

Tak silný to pro mě byl zážitek. Přesně těmito slovy popsal kraslický rodák Petr Lisa své zážitky z kokpitu sportovního prototypu LE MANS, za který usedl na závodním okruhu v Barceloně. Je to jeho splněný sen a odměna za 15 let práce. Za volant na okruhu usedl ze sedačky profesionálního simulátoru, které v Kraslicích vyrábí.

Trénují u něj profesionální jezdci a týmy z celé Evropy. Při testování jednoho z profesionálních týmů se měl možnost porovnat s jezdci, kteří vyhrávají vytrvalostní závody, a na simulátoru jim nadělil 2,5 vteřiny na kole, což byl pro ně i jejich tým šok. Na základě porovnání jeho telemetrických dat s ostatními jezdci zjistili, že mohou ještě v určitých částech trati zrychlit, což využili při dalším závodě, kde vyhráli. Za to dostal možnost prožít debut za volantem vozu Ligier JSP3-Nissan LMP3 polské stáje Inter Europol Competition a rozhodně se neztratil. Svými časy si zajistil účast i na příštích testech.

Bezprostředně po závodech jsi měl hodně emotivní pocity. Můžeš je popsat?
Po absolvování testovacích jízd s vozem LMP3 na okruhu v Barceloně jsem byl v sedmém nebi. Je to prostě něco nepopsatelného, neuvěřitelný zážitek, který se stane jednou za život. Odstředivé síly jsou neskutečné a dosahují až 4G přetížení. Do toho vás provází ten brutální zvuk motoru a špičkově nastavený vůz, který jede jak po kolejích. Čím rychleji jedete, tím větší přítlak vozu k trati máte. V reálu to znamená, že pokud jedete do zatáčky 150 km/h, tak z trati vylítnete, pokud pojedete 190 km/h, zatáčku projedete bez problémů. To auto popírá úplně zákony fyziky.

Dokázal jsi na okruhu zajíždět časy srovnatelné s těmi na simulátoru. Testovací jezdce jsi porážel, na profi pilota polské stáje jsi ztratil tři vteřiny po dvanácti kolech. Sečteno podtrženo, co to pro tebe znamená?
Zajistil jsem si tím účast na dalším testu. Také jsem načerpal velmi cenné zkušenosti, které použiji při dalším vývoji vozu LMP3 do závodního simulátoru. Těší mě také, že z ostatních účastníků testu jsem byl nejrychlejší a na profi jezdce týmu jsem ztratil necelé tři sekundy. A to není zcela vypovídající, protože on startoval zhruba hodinu po mně. To byla teplota o nějakých 7 stupňů vyšší. V technických pasážích a pomalých zatáčkách jsem byl stejně rychlý, někde dokonce i rychlejší. Ztrácel jsem pouze ve třech rychlých zatáčkách, kde se musí jet hodně na srdce. A to se ve třech stupních na trati a po šesti seznamovacích kolech s autem na trati těžko dělá.

Barcelonské testování v podání Petra Lisy.

Kromě pudu sebezáchovy tě jistě brzdila i řada dalších, vedlejších aspektů.
Samozřejmě je to těžký. Člověka svazují ty nehorázné finance v případě nehody. Pro příklad jen přední nárazník stojí kolem 40 tisíc eur. Přeci jen jsem nechtěl za každou cenu riskovat, ale užít si to. Hlavně jsem chtěl přivézt auto v pořádku do boxu.

A tvé pocity v závodním speciálu? Překvapilo tě něco?
Hodně mě překvapil zvuk auta, neskutečné zrychlení a ukrutný brzdy. To se opravdu nedá popisovat, to se musí zažít. Auto nemá ABS ani trakční kontrolu, takže je to opravdové závodní náčiní. Musí se s tím opatrně na plynu, hlavně v takových podmínkách, jako jsem jezdil já. Protože o pár milimetrů sešlápnutí plynu navíc a hned auto jde do hodin. Aby člověk zajel špičkové časy, musí tedy sednout za volant a zapomenout na všechna rizika a valit, co to jde. Je to ale opravdu fyzicky i psychicky náročné. Já jsem byl osobně před testem hodně nervózní, ale pouze do doby, než jsem si nasadil přilbu a rozjel se. Pak to ze mě všechno spadlo a snažil jsem se zajet své maximum. Po jízdě jsem si pak nadával, že jsem s tím jel, jako když jsem to ukradl, a zapomínal na veškerá rizika.

Barcelonské testování v podání Petra Lisy.

Testování probíhalo v prosinci, jaké byly podmínky na trati?
Tak třeba nad ránem v neděli měla trať pouze tři stupně nad nulou, což je velmi málo. Šéfinženýr mi sdělil, že musím jet od začátku rychle, jak to jen půjde. Důvod byl jasný. V opačném případě by mi totiž vychladly nahřáté pneumatiky a měl bych s autem problémy. Tak jsem ho poslechl a i při této teplotě jsem se zlepšil o 5 vteřin oproti předchozímu dni. Zajel jsem tak svůj nejlepší čas v mém 12. kole v životě s tímto autem. V neděli navečer jsem jel ještě dvakrát šest ostrých kol, ale teplota pět stupňů na trati a hodně sjeté pneumatiky mi už nedovolily vylepšit čas. Byla to pro mě přesto obrovská zkušenost a moc jsem si ji užíval.

Autor: Roman Cichocki

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 30 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník na pásové a kolové bagry. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, , Kontaktní osoba: , Miroslav Myslivec, e-mail: Myslivec.m@email.cz, telefon: 603 930 469, , Požadujeme, - řidičský průkaz skupiny B, popřípadě C , , Prvotní kontakt:, Miroslav Myslivec, telefonicky: 603 930 469, , Pracovní doba: , - dle potřeby, , Místo výkonu práce: , - Karlovarský kraj. Pracoviště: Stavby-m, s.r.o.-001, 356 01 Sokolov 1. Informace: Miroslav Myslivec, +420 603 930 469.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 21 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240355 - vrchní referent/rada v oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - komplexní výkon agendy vyměřování při správě jednotlivých daní ve složitých případech správy daní u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů,, - zpracování a vyměřování daňových tvrzení, , - spravování osobních daňových účtů, , - vyřizování žádostí, zpracování stanovisek., Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 25. června 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese, případně na podatelnu Územního pracoviště v Sokolově, Růžové nám. 1629, Sokolov. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID q9in2ev., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240355 vrchní referent/rada v oddělení vyměřovacím“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, územní pracoviště sokolov, Růžové náměstí, č.p. 1629, 356 01 Sokolov 1. Informace: Marie Berkovcová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 480 Kč

Ostatní pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč, mzda max. 21450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Mgr. Blažková P. 731 549 161, - e-mailem: blazkova@sokolik-po.cz, , , Upřesňující informace:, - Jedná se o péči ko klienty s mentálním a kombinovaným postižením. Kurz pro pracovníka v sociálních službách výhodou.. Životopisy zasílejte na blazkova@sokolik-po.cz. Podrobnější informace na telefonním čísle: 731 549 161. , , Nabízíme: 5 týdnů dodatkové dovolené, , Místo výkonu práce (adresa): Slavíčkova 1701, Sokolov, , Počet hodin týdně: 37,5 hodin. Pracoviště: Domov pro osoby se zdravotním postižením "sokolík" v sokolově, příspěvková organizace, Slavíčkova, č.p. 1701, 356 01 Sokolov 1. Informace: Petra Blažková, +420 731 549 161.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 23 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky: pí Bujárková J. 602 573 183 8:00-:14:00 hodin., - e-mailem: Jana.Bujarkova@legios.eu, - osobně Kounice 838, 357 31 Horní Slavkov 08:00-10:00 hodin., , Náplň práce:, - kontrola kvality výrobních a opravárenských operací při výrobě, - kontrola kvality materiálů a komponentů vstupujících do výrobního procesu, - kontrola jakosti hotových výrobků, - posouzení oprávněnosti reklamací, , Požadujeme:, - minimálně středoškolské vzdělání technického směru, - praxe v oboru výhodou, - znalost práce na PC, - časová flexibilita, spolehlivost, samostatnost, - vizuální kontrola VT2 vítána, není podmínkou, , Pracovní doba: 06.00-14:00 hodin, , Zaměstnanecké výhody: , - příspěvek na stravování a další benefity, Motivující mzdové ohodnocení, prémie, příplatky, jistotu zaměstnání ve stabilní společnosti, Věrnostní příspěvek., , Místo výkonu práce: Kounice 838, 357 31 Horní Slavkov. Pracoviště: Legios loco a.s. -001, Kounice, č.p. 838, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Jana Bujárková, +420 602 573 183.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POUTNÍ MARATON šlo zdolat nejen po svých, ale také třeba na kole.

Účastníci závodu se můžou stát dárci kostní dřeně

Území nad přehradou Skalka prošlo velkou renovací v minulém roce. Letos zde vyroste Goethův naučný lesopark.

Za lesopark uznání. Kdy ale dojde na jeho další úpravy?

OBRAZEM: Oslavy s příchutí první republiky

Ostrov - Dříve to byl Den pro Ostrov. Název akce se ale už v loňském roce změnil na Městskou slavnost a letos u tohoto pojmenování zůstalo.

Divadlo Kalich přiveze do Lokte lechtivou komorní komedii

Loket – Loketské kulturní léto přichází s jednou ze svých letošních novinek.

Zloděj poničil auto, nechal za sebou škodu přes dvacet tisíc

Sokolov – Z poškození cizí věci se bude před soudem zpovídat sedmatřicetiletý muž, který si v květnu vzal v Sokolově na paškál osobní automobil. 

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT