Kdy jsi začala cvičit kickbox, jak ses k tomu dostala?

Kickbox jsem začala dělat na podzim roku 2014, v podstatě mě k tomu dovedla mamka, která navštěvovala shido crossfit box v Chodově pod Samurai Fight Clubem Chodov. Začala jsem tam chodit s ní. Na jednom z tréninků mi trenér Václav Kolář nabídl tréninky Shidokan karate, pod které spadá i kickboxing, s větou, na kterou snad nikdy nezapomenu: „Určitě tě to bude bavit, holky jsou agresivnější než kluci." (směje se)

Zkoušela jsi i jiné sporty?

Ano, od 5 do 12 let jsem dělala sportovní gymnastiku, strašně mě to bavilo, ale bohužel ve starším věku jsem se na ni již postavově nehodila. V 9 letech jsem také začala jezdit na koni, a dokonce jsem i vlastnila svého. Jelikož jsem se později nemohla věnovat oběma sportům naplno, koním a kickboxu, rozhodla jsem se koně prodat. Jsem velmi ambiciózní a pochopila jsem, že v bojových sportech toho dokážu víc.

Pamatuješ si na první trénink u Václava Koláře? Co byl pro tebe největší problém?

První trénink mě dost vyděsil. Přišla jsem do tělocvičny plné cizích lidí a vůbec jsem nevěděla, co mě čeká. Po rozcvičce jsme se seřadili do řady a trenér nám začal dávat japonsky povely, co máme dělat, a já byla úplně v koncích. Největší problém pro mě byl a stále je, že se neumím uvolnit, tudíž nemám potřebnou rychlost, a také mám problém s prací boků. S ostatními věcmi jsem kupodivu velký problém neměla, ale stále je co zdokonalovat.

Co tě na kickboxu nejvíc baví?

Nejvíc mě samozřejmě baví vyhrávat. Ten pocit, když mi rozhodčí zvedne ruku nad hlavu… Také mě baví zkoušet nové techniky a překonávat sama sebe.

Měla jsi někdy chuť se na to vykašlat?

Taková chvíle zatím nikdy nenastala.

Kolik máš za sebou zápasů?

Přesný počet zápasů si nepamatuji, ale zatím jich není tolik, protože jsem začala závodit vlastně nedávno. Prohry si pamatuji přesně, protože jsem prohrála zatím jen dvakrát. Bylo to v semifinále Czech Openu, což byl můj první velký turnaj, kde mi byla soupeřkou velmi zkušená Chorvatka, která ovládla celý turnaj v mnoha disciplínách a váhových kategoriích. Má druhá prohra se odehrála na nedávném Slovak Openu, kde jsem se setkala s Maďarkou, která vyhrála těsně 2:1 na body.

Co považuješ dosud za svůj největší úspěch?

Za největší úspěch považuji vítězství na mistrovství České republiky v Allkampf jitsu, kde jsem porazila velmi zkušenou Michaelu Dostálovou, která se minulý rok dokonce účastnila mistrovství světa v MMA.

Máš nějaký cíl? Čeho chceš dosáhnout?

Mým cílem je vyhrát mistrovství České republiky a poté mistrovství světa v kickboxu, kterého bych se chtěla jednou účastnit. Do budoucna bych ráda začala závodit i v plnokontaktních disciplínách a zlepšit se fyzicky. Z pohledu karate bych chtěla dosáhnout co nejvyššího pásu.

Kickboxerka Tereza Cvingerová

Jak často trénuješ?

Tréninky mám čtyři až pětkrát týdně, plus čtyřikrát týdně chodím běhat. Z toho vyplývá, že moc volného času nemám, ale nevadí mi to.

Nemáš zřejmě ani příliš času na radovánky obvyklé v tvém věku, diskotéky a podobně…

Pokud chci být nejlepší, musím něco obětovat. Samozřejmě jednou za čas je potřeba se odreagovat a někam si vyrazit. Naštěstí mám super kamarády, kteří to chápou a podporují mě.