Sen o olympiádě se rozplynul. Sokolovský vzpěrač Kamil Kučera do brazilského Ria nepoletí, rozhodl o tom víkendový evropský šampionát v Norsku. Přesto byl hlavní cíl české výpravy splněn. „Měli jsme se jako družstvo umístit do sedmého místa v hodnocení zemí, které by nám zajistilo jedno místo na olympijských hrách. To byl hlavní úkol nás všech, co jsme na mistrovství Evropy jeli. Splnili jsme," poukázal Kučera.

Předtím než v super těžké váze zasáhla do boje česká dvojice, bylo jasné, že když oba „dají" své základní pokusy, bude to pro účast v Riu stačit. Povedlo se. Orság na úvod předvedl 175 kilogramů v trhu a 225 v nadhozu, Kučera 175 v trhu a 220 v nadhozu. Otázkou zůstávalo, kdo se v dalším průběhu soutěže umístí lépe a pocestuje do Brazílie.

Orság v trhu ve druhém pokusu zdolal 180 kilogramů a ve třetím i 184. V nadhozu potom přidal opět dva úspěšné pokusy, nejprve 231 a poté 238 kilogramů. Jeho reprezentační kolega Kamil Kučera bojoval, zkoušel, ale bohužel, na další náklad už nestačil. „Základ v trhu 175 byl dobrý, ale při druhém pokusu na 181 kg a třetím na 183 kg jako bych najednou ztratil cit pro činku a vůbec jsem si s ní nerozuměl," kroutil hlavou sokolovský vzpěrač.

Prolomit nepřízeň osudu se pokusil ještě v nadhozu. „Říkal jsem si, že to chce zachovat chladnou hlavu a jít na nadhoz, vylepšit to a potrápit soupeře. Základní pokus na 220 ale nebyl ideální, pral jsem se s tím, nechtěl jsem se vzdát, a tak jsme nahlásili na další pokus 230 kilogramů. Přišlo delší čekání a rozebírání, uvážil jsem, že když to dám, tak půjdu rovnou 240," přibližuje své rozhodnutí Kučera.

Jenže k tomu nedošlo. 230 kilogramů druhý z českých reprezentantů neudolal na druhý ani na třetí pokus (na začátku března při ligovém kole v Havířově si Kučera připsal 180 v trhu a 230 v nadhozu pozn. autora).

Zklamání bylo obrovské. „Když jsem nedal těch 230, věděl jsem, že je vše ztraceno, to mě položilo psychicky. Můj sen se rozplynul, vše, co jsem do toho dal, všechno úsilí, dřinu, hlídání se, sebeovládání. Vybavily se mi nemoci a zranění, kterými jsem za ty čtyři roky prošel, a teď je všechno pryč," říká zlomeně Kučera.

Málokdo věděl, že se sokolovský zástupce v Norsku pere také se zraněním. „Před prvním kolem ligy mužů v Havířově prostě přišlo, vypadalo to, že to bude dobré, a nějak jsem si to nepřipouštěl. Začalo to jen přetíženým předloktím, což jsem dal za pomoci mé osobní masérky Blaženky Kašparové a týmu sester z Ministerstva vnitra rychle dohromady," prozrazuje český reprezentant.

Brzy se však ruka ozvala znovu. „Přišel těžší trénink a začalo to zlobit ještě víc, po lékařském vyšetření bylo zjištěno potrhání jedné šlachy od palce ruky, nezbylo nic jiného než vynechat start v Rusku, kde se konal president Cup, dát ruku opíchnout a nechat jí v klidu. No ale samozřejmě trénovat se musí, takže i přesto jsem nezahálel a jel dál, ale jen cviky, které jsem mohl bez bolesti dělat," pokračuje Kučera.

Takhle to fungovalo až do mistrovství Evropy, tam se tréninkový handicap zřejmě projevil naplno. Gradace formy se nekonala. „O sílu nešlo, ale o techniku ano, zranění mi vyřadilo trénink. Prostě jsem si s činkou nerozuměl," krčí rameny 31letý Sokolovák.

Hlavním úkolem teď pro Kamila Kučeru bude se po tvrdém „norském knock-outu" znovu psychicky srovnat. „Je pár dobrých známých, kteří mi psali a pomáhají mi, všem jim chci touto cestou poděkovat," vzkazuje.

Boj o účast pod pěti olympijskými kruhy ale Kučera ještě nevzdává. Někde vzadu v hlavě už pomalu probleskuje další cíl, Tokio 2020. „Teď si dám pořádnou pauzu a vyléčím konečně zranění, pak pomalu začnu s přípravou a je přede mnou další čtyřleté období," říká odhodlaně.

Celkově obsadil Kamil Kučera na severu Evropy 10. místo, Jiří Orság skončil ve dvojboji čtvrtý, v nadhozu bral bronz. Česká výprava skončila v hodnocení zemí třetí ze čtyřiadvaceti.