Poslední listopadový víkend hostilo město Sokolov elitu mladých karatistů v plnokontaktních stylech karate jak z České republiky, tak i ze sousedních zemí, Polska, Slovenska nebo Ukrajiny. Hned v úvodu je třeba říci, že mistrovství je závěrečným podnikem čtyř kol, která se konají v různých městech, a závěrečné MČR OPEN je vždy v Sokolově, neboť jde o projekt sokolovského oddílu Kamikaze ShinKyokushin.

Kdo se chce pokusit získat titul mistra České republiky pro daný rok, musí startovat alespoň ve třech kolech České ligy Juniors, případně vybrané soutěže v zahraničí, závodník s největším počtem získaných bodů za medailová umístění se pak ve své kategorii stane českým šampionem pro daný rok.

Někteří závodníci, a to především ti, kteří startují v této lize poprvé, se pro náročnost soutěže již v dalších kolech neúčastní, například karatisté z Německa nebo z nekontaktních stylů, kteří jsou poprvé konfrontováni s reálným bojem. Ti odstupují někdy již v průběhu turnaje a více je na této soutěži bohužel nespatříme. To je jen několik vět, které pomáhají přiblížit atmosféru a pochopit náročnost této soutěže pro mládež.

Česká republika má shodná pravidla jako WKO (světová organizace v Japonsku) a jsou nejtvrdší na světě, v Evropě má shodná pravidla jen Švýcarsko.

Závodníci Kamikaze Sokolov se velmi pečlivě připravují na závěr roku, aby „doma" předvedli vždy ten nejlepší výkon. Důkazem, že se jim to povedlo, jsou jejich následující výsledky.

„Sněžný pohár"

Kategorie mladší žáci -33 kg. 1. Lukáš Černý, 2. Jan Mach, 3. Matěj Winter. Výborně obsazená kategorie a v naprosté režii sice nejmenších sokolovských závodníků, ale zato borců s velkým bojovým duchem.

Kategorie mladší žačky -30 kg. 1. Karolínka Ryšková, 2. Natálka Kirchnerová. Ve finále předvedly tyto sokolovské zástupkyně vyrovnaný výkon, ale nakonec rozhodlo malinko více zkušeností pro Karolínku.

Kategorie mladší žačky open. 2. místo Karolínka Ryšková, 3. Natálka Kirchnerová. Naše závodnice nestačily na velmi bojovnou a dynamickou L. Jadrnou z Františkových Lázní.

Kategorie starší žáci -45 kg. 2. Tadeáš Regety. Tadeáš nestačil ve finále na bojovníka z „východu" Alexeje Bultajeva, který rozhodl až v závěru utkání o svém vítězství.

Kategorie starší žáci +45 kg. 1. Mário Suchý, 2. Vojta Kurák. Vojta podal výborný výkon, ale Mário dokázal využít ve vzájemném souboji své velké výškové převahy.

Kategorie mladší dorost -50 kg. 1. Jiří Žofčin jr., 2. Radek Ryška, 3. Pavel Plesník. Jiří nedal svým soupeřům a ani oddílovým kamarádům naprosto žádnou šanci a jako favorit končil až do finále všechny své zápasy na k.o., vždy v prvních vteřinách zápasu.

Kategorie mladší dorostenky open. 1. Markétka Martínková. Zcela zaslouženě a bez větších problémů tuto kategorii s přehledem vyhrála, kdy využila především své silové převahy a odolnosti v boji. Markéta pak ještě vyhrála zaslouženě první místo v kategorie mladší dorostenky +55 kg.

Kategorie junioři -65 kg. 1. Dan Vydra, 2. Adam Klement. Dan opět prokázal svůj velký talent a potenciál výborných technik a s naprostou převahou kontroloval své zápasy vždy až k vítězství. Jediný jeho konkurent byl Adam, který ve finále prokazoval svou výbornou fyzickou formu, a Dan hledal moment, kdy rozhodnout finální technikou, ale Adam mu dával málo prostoru, i přesto Dan využil své technické dokonalosti a perfektním kopem na hlavu soupeře rozhodl o svém vítězství .

Kategorie junioři +70 kg. 2. Petr Beránek, ve velmi vyrovnaném finále podlehl vynikajícímu závodníkovi z Hradce Králové Danu Karlíčkovi, který patří v juniorech mezi nejlépe připravené závodníky.

Pro rok 2015 bylo uděleno celkem 12 titulů „mistr České republiky 2015", z toho Kamikaze Sokolov získalo sedm a k tomu všechny speciální ceny!

Přehled mistrů České republiky ve Full contact karate pro rok 2015.

Mistr ČR Adam Sejkora v kategorii mladší žáci -40 kg. První a druhý vicemistr jsou Lukáš Černý a Jan Mach.

Mistr ČR Karolína Ryšková kat.mladší žačky -30 kg. První a druhý vicemistr Natálie Kirchnerová, Štěpánka Hrabáková.

Mistr ČR Markéta Martínková kategorie mladší dorostenky +40 kg.

Mistr ČR Vojta Kurák kategorie starší žáci +45 kg. První vicemistr Mário Suchý.

Mistr ČR Jiří Žofčin jr. kategorie mladší dorostenci -50 kg. První a druhý vicemistr Pavel Plesník, Radek Ryška.

Mistr ČR Dan Vydra kategorie junioři -65 kg. První vicemistr Adam Klement.

Mistr ČR Petr Beránek kategorie junioři +70 kg.

Pavel Plesník a jeho Mawashi na hlavu soupeře

Speciální ceny

KYOKUSHIN SPIRIT Petr Beránek. BEST TECHNIC Dan Vydra. BEST K.O. Jiří Žofčin jr.

Na závěr letošního roku byli vyhodnoceni nejlepší závodníci posledních pěti let v rámci České republiky a opět zabodovali sokolovští borci. Druhý v pořadí byl vyhodnocen junior Dan Vydra, trojnásobný mistr ČR, zlatý na Evropském poháru a vítěz letošní Ligy Polska, držitel mnoha speciálních cen, skromný a inteligentní závodník, vynikající technik.

Naprosto jednoznačně získal titul nejlepšího závodníka v tomto hodnocení mladší dorostenec Žofčin jr., šestinásobný mistr ČR, trojnásobný vítěz Ligy Polska a dvakrát třetí na Evropském poháru. V měsíci říjnu a listopadu se Jiří účastnil v Japonsku nejtěžšího semináře plnokontaktního karate na světě a zdárně jej absolvoval a získal z rukou prezidenta Světové organizace (WKO) Shurensho (certifikaci), zasloužená a vydřená zkušenost do dalších let.

Oběma závodníkům, ale i jejich kamarádům z oddílu patří velké poděkování, že si vzájemně pomáhají na tvrdé a nekompromisní cestě k těmto výkonům.

Tyto výsledky jsou zásluhou nejen karatistů samotných, ale především těch, kdo je k tomu vedou a vytváří jim pro tento nejtvrdší styl karate optimální podmínky. Slovo optimální není úplně přesné, ale naši studenti jsou mimo jiné vedeni také ke skromnosti, a proto bych si dovolil všem poděkovat, a to především rodičům dětí, městu Sokolov a jeho vedení, karlovarskému krajskému úřadu a těm, co jej zastupují, Sokolovskému deníku za články o nás, školám, kde našim svěřencům pomáhají ke vzdělání a někde i ke kázni, trenérům, kteří mi nezištně mnoho let pomáhají, a všem podporovatelům a sponzorům našeho klubu, a popřát v závěru roku opravdu, ať všichni máte co nejpevnější zdraví a žijete si šťastně a v roce 2016 se všem naplní jejich plány a přání!

S úctou a respektem, WKO Branch Chief a předseda Kamikaze Sokolov Mgr. Jiří Žofčin