Škoda že poválečná euforie vedla k přejmenování Falknova na Sokolov. Přece jen spojení Fulnek Falknov zní lépe než Fulnek Sokolov. Ptáte se, co spojuje rodné město vítězky Wimbledonu Petry Kvitové a hornické město na západě? Zatím nic, ale v budoucnu, kdo ví…

Zajímavého úspěchu totiž dosáhla 12letá tenistka ze Sokolova Markéta Vondroušová. Ta vyhrála turnaj pro nejlepší tenisové naděje z celého světa na Floridě, na který dohlížela například Mary Pearce, a stala se tak prakticky neoficiální mistryní světa ve své věkové kategorii. „Má přirozený talent, ví, kam to zahrát,“ říká o Vondroušové její současný trenér Jan Fuchs.

Na sokolovských kurtech začínala malá Markéta už jako čtyřletá pod vedením svého otce Davida Vondrouše. Později prošla také rukama Romana Fischera. První větší úspěch si připsala v roce 2008 jako devítiletá třetím místem na MČR v babytenisu družstev, kde si jí všimli činovníci z pražského I. ČLTK. A po roce následoval přestup do tohoto známého českého klubu, nutno podotknout, že zájem byl i ze strany moravských líhní tenistů. Pražané však byli rychlejší. Přestup do Prahy se ukázal přínosem. V roce 2010 byla sokolovská tenistka v mladších žácích na 8. místě, ale za rok již tuto kategorii vyhrála. A následoval nespočet dalších výher.

Jenže nejsou to jen úspěchy, ale také tvrdá řehole. Do hlavního města míří každý týden na dva dny, kdy ji čekají tréninky a také nocování v areálu pražské Štvanice. K tomu „doma“ fyzická příprava pod vedením nevlastního otce Tomáše Anderleho, bývalého hokejisty Baníku a dnes trenéra hokejové mládeže. O tenisovou přípravu se potom stará již zmíněný profesionální trenér Jan Fuchs, se kterým také Vondroušová často míří do Kynšperku. „Jsou tam lepší podmínky, hlavně co se týče času. Přeci jen je tam k dispozici pět kurtů,“ říká Fuchs. Kromě kynšperských a sokolovských dvorců využívají také ty v Hruškové.

Úpravu kvůli vytížení mladé tenistky zaznamenal i učební plán. „Co se týče školy, chtěla bych zmínit třídní učitelku Marešovou, která Markétě pomáhá již druhým rokem,“ děkuje maminka Jindřiška Anderlová, mimochodem bývalá volejbalistka, která v minulosti prošla tréninkovým střediskem mládeže Slavie IPS Praha. A mladá Markéta má zřejmě sport v genech. Jelikož u maminky výčet sportovců v rodině zdaleka nekončí. Pradědeček František Frk byl v roce 1935 mistrem republiky v atletickém pětiboji, děda Vladimír Frk hrál I. národní ligu za hokejisty Baníku, teta Vladimíra Boudová je mistryní ČSFR v mladším dorostu ve volejbale.

Ale vraťme se k Markétě. Ta má řádně nabitý program. Trénuje pětkrát týdně a podle některých by měla trénovat ještě více. To však trenér Fuchs odmítá. „Nechceme ji přetěžovat, i vzhledem k růstu,“ říká rozumně.

A zdá se, že není daleko od pravdy, fyzická kondice je zatím zřejmě dostačující. Na Floridě totiž pršelo čtyři dny, a nakonec tak čekalo Markétu ve dvou dnech pět zápasů. Čtyři zápasy zvládla bez ztráty setu, ve finále potom udolala v supertiebreaku ruskou soupeřku. „Hrálo se na betonu, bylo to těžké, “ přiznala mladá naděje. Zátěž však zvládla na jedničku.

V zahraničí nebyla levoruká tenistka na turnaji poprvé. Již předtím si vyzkoušela kurty v Irsku nebo Francii. Zázemí ji tak ani za oceánem neohromilo, ale přece jen například jízda limuzínou třeba do nákupního centra byla zážitkem. „Bylo to zajímavé,“ uculuje se.

Ze sportů si vyzkoušela také atletiku, florbal nebo fotbal. Tenis však dostal přednost. „Baví mě to nejvíc,“ vysvětluje.

Přesto jednu zvláštnost najdeme. „Hraje přemýšlivý tenis, ne ten typický ženský, kde se hráčky střídají pouze v tvrdých úderech, a kdo dá větší ránu, tak většinou vyhraje,“ přibližuje Fuchs. A Markéta zaměření spíše na mužský tenis potvrzuje. „Ženský tenis se mi moc nelíbí.“ A pokud by si měla vybrat vzor na kurtech? „Roger Federer,“ má jasno.

A cíle? „Zahrát si Wimbledon,“ říká Markéta Vondroušová po chvíli přemýšlení. Uvidíme.

Mladou tenistku čeká ještě mnoho práce a také rozhodující přechod přes složité období „náctiletého“ věku. Pokud jí však vydrží vůle, může si svůj sen prožít, vždyť „Floridu“ vyhrál český tenista naposled před pěti lety. A upřímně, dívce z normálních poměrů by úspěch v tradičněji spíše snobském sportu určitě slušel.