Novoroční přání redakce Deníku sokolovským fanouškům „…a hodně krásných sportovních zážitků“ našlo ve vrchovaté míře naplnění hned v prvním lednovém víkendu. Osm v současné době nejlepších českých družstev, která se sjela do Sokolova na druhý turnaj Českého poháru starších žákyň, předvádělo volejbal, který chvílemi dokázal zvedat diváky ve zcela zaplněné hale Jiskra ze sedadel. Všechny účastníky zdobila nejen obrovská bojovnost, ale na tuto věkovou kategorii až neuvěřitelná herní vyspělost a vyzrálost.

Už první den turnaje byl zajímavý, avšak scénář toho, co se dělo v jeho závěru, by možná nedokázal napsat ani ten nejlepší spisovatel thrillerů. Žádný z favorizovaných týmů si nemohl být do posledního zápasu jistý, zda se mu podaří vybojovat si účast v první finalové osmičce, do které se kvalifikuje po čtyřech celcích z Čech a Moravy.

Výtečnou výchozí pozici si svým překvapivým prvenstvím v Hradci Králové vybu-doval domácí Baník a po dvou hladkých výhrách nad TJ Kralupy a plzeňskou Slavií VŠ se zdálo, že obhájení potřebného postupového místa bude snadnou záležitostí. Jenže opak byl pravdou. Prohospodařené náskoky ve střetnutí s Baníkem Příbram a následně pak dvě nepovedené koncovky znamenaly nejen první prohru, ale i varovně zdvižený prst.

Další dvě vítězství s Hlincovkou 2-0 a Hradcem Králové 2-1 přinesla přechodné uklidnění do doby, než byly známy překvapivé výsledky z druhého sportoviště, ty totiž ukázaly, jak se oproti očekávání průběh turnaje nepříjemně zkomplikoval. A že při konečném účtování bude možné prakticky všechno. I to, že po případných dvou nedělních prohrách se může stát, že i přes fantastický výsledek v prvním kole se sokolovská děvčata do elitní skupiny nedostanou.

A postupně bylo ještě hůř. Po nepochopitelné ztrátě náskoku 15 8 v prvním setu zápasu s TU Liberec hráčky Baníku úvodní jednání prohrály a rozjetý soupeř je v dalším pokračování už prakticky k ničemu nepustil. Když pak Plzeň ve šťastné koncovce po-razila Olymp Praha 2 1, bylo už opravdu zle a před sokolovským kolektivem bylo upravené hamletovské buď anebo. Prohra se rovnala konci snů o elitní osmičce, výhra pak zopakování triumfu z Hradce.

Na jedné straně sítě pražský Olymp, ozdobený řadou titulů, tým složený z vybraných pražských děvčat, soupeř s bohatou minulostí i úspěšnou přítomností. Na druhé pak Baník, sice tradičně vyspělý volejbalový kolektiv, ale částečně limitovaný menší mož- ností výběru vhodných somatotypů. Teoreticky by tedy mělo jít o boj obra s trpaslíkem. Ten však kromě ochoty zabojovat měl na své straně neutuchající podporu freneticky povzbuzující zaplněné haly, a šance na úspěch tím byly rázem vyrovnány.

Po oboustranně nervózním začátku se rychleji uklidnily favorizované Pražanky, chopily se pevně taktovky a vypadalo to, že si do dalšího průběhu utkání mluvit nenechají. Když už se zdálo, že set bude ztracený, domácí se nečekaně vzchopily, dotáhly a začala první velká přetahovaná. V dramatickém závěru se přiklonilo štěstíčko na stranu Baníku a po výhře 28 26 se čekalo, že to soupeřem pořádně zamává. Hráčky Olympu však do druhého setu nastoupily nezlomeny, pozornou hrou si začaly budovat náskok a v polovině setu byl rozdíl ve skóre přímo hrozivý. Klíčový okamžik střetnutí nastal v momentě, kdy na post č. 1 přišla Zelinová, která šňůrou úspěšných podání, po nichž soupeř nedokázal zaútočit, rozjeté Pražanky zastavila a začalo se schylovat k dalšímu dramatickému závěru.

Bojovalo se urputně o každý míč, hráčky se překonávaly v bojovnosti, chvíli měl navrch ten, pak zas onen. A když se za stavu 29 28 podařilo domácím proměnit mečbol, vypukl v hale Jiskra gejzír radosti a následně pak dlouhotrvající vzájemné ovace mezi hráčkami a nadšenými diváky. A VSK Baník Sokolov si mohl do pozoruhodné mozaiky úspěchů svých mládežnických družstev vložit další cenný kamínek.

O mimořádný úspěch se postaral celý tým ve složení Romana Černá, Gábina Ger-gelyová, Veronika Hrazdírová, Laura Kalivodová, Adéla Kolesnáčová, Anica Přibylová, Martina Szepová, Markéta Vozková, Tereza Zaschkeová a Denisa Zelinová a závěrečné „holky, děkujem“ si opravdu zasloužil.


Tabulka

1. Sokolov 7 5 2 10 5 12

2. Příbram 7 5 2 10 6 12

3. Liberec 7 4 3 10 6 11

4. VŠ Plzeň 7 4 3 9 7 11

5. Olymp Praha 7 4 3 10 9 11

6. SK Hlincovka 7 3 4 6 10 10

7. TJ Kralupy 7 2 5 7 12 9

8. Hr.Králové 7 1 6 6 12 8


Černého Petra v podobě sestupu do druhé osmičky si odvezly Plzeňačky, které ve dvou turnajích získaly sice stejný počet bodů jako Příbram, ale horší umístění v Sokolově jim vzalo veškeré naděje na to, že zopakují své loňské vynikající vystoupení. (jik)