Za medailí rázně vykročili v letošním ročníku první ČEZ ligy družstev vzpěrači TJ Baník Sokolov. V novém modelu nejvyšší soutěže ovládli v domácím prostředí první kolo skupiny A, v celkovém hodnocení se potom zařadili na druhé místo za Havířov, ale před největší rivaly Bohumín a Ostravu. Liga bude dalšími dvěma koly pokračovat na podzim, nejlepší tři celky potom čeká finále.

V útrobách vzpírárny 8. základní školy udělalo trenéru domácích borců Janu Cibulkovi vrásky na čele hned při rozcvičování zranění matadora Romana Poloma, který se tak do ligy nezapojil. „Museli jsme tak od začátku více taktizovat, nemohli jsem si dovolit, aby nám vypadl někdo další," přiblížil Cibulka.

Mimochodem, letos 47 letému Polomovi se blíží těžko uvěřitelná meta, 30 let v nejvyšší soutěži. „Přejeme mu, aby se zase co nejdříve uzdravil," vzkazuje Cibulka.

Domácí kouč se ale mohl opřít o výkony jiných. Překvapením se stal Jan Karfiol, který dal v trhu 135 kilogramů, v nadhozu potom 167 kilogramů, celkově tak připsal na konto Baníku přes 326 bodů. „Podal vynikající výkon, zúročil tak tvrdou zimní přípravu. Vylepšil si osobní rekordy o 5 a 7 kilogramů. Byl naším třetím nejlepším závodníkem, stal se pilířem mančaftu," pochvaloval si Cibulka.

Další ze sokolovských vzpěračů Kamil Kučera sice nepředvedl své maximum, v trhu zdolal 162 kilogramů, v nadhozu 200 kilogramů, když těžší činky nezvládnul, ale tady je potřeba připomenout, že Kučera je v přípravě na mistrovství Evropy v Albánii. „Podal solidní výkon, při jeho neúspěšných pokusech stačí výkon technicky vylepšit, mít patřičnou pohodu," doplňuje Cibulka.

V hornickém městě hájil barvy domácího Baníku také olympionik z Londýna Jiří Orság. Ten si v sobotu vytvořil osobák v trhu 190 kilogramů, v nadhozu skončil na 235 kilogramech, když se neúspěšně pokusil pokořit téměř 40 let starý rekord 242,5 kilogramů, který drží další bývalý vzpěrač Baníku Sokolov, obr Jan Nagy. „Ten však spolu se Zubrickým, který zmíněný rekord vyrovnal v roce 1987 ve vítkovické hale, vážili 155, 160 kilogramů. Jiří má 126 kilogramů, navíc oproti nim je ještě mladý a má celou kariéru před sebou. Je na něm vidět dlouhodobá trpělivá příprava pod vedením Pavla Ivaniče," pokyvuje uznale Cibulka. Navíc u Orsága platí to samé co u Kučery, první liga v Sokolově byla spíše doplňkovou akcí, vrchol přípravy směřuje k blížícímu se dubnovému mistrovství Evropy.

Trochu za očekáváním potom zůstali domácí Emil Balogh (110+145kg; 296 Sincl. bodů) a Michal Michalíček (102+ 120kg; 289Sincl. bodů). „Oba ještě dělají na vysoké úrovni silový trojboj, ale ten se se vzpíráním příliš nesnoubí. Je to jiný sport, zapojují se jiné partie svalů. Sílu mají, ale chybí jim potom trochu koordinace," posteskl si Cibulka, který je ale s celkovým výkonem svých borců po loňské nepříliš úspěšné sezoně spokojen.

Další akcí sokolovských vzpěračů potom bude květnové mistrovství České republiky jednotlivců v pražské Stromovce. „Určitě bych chtěl poděkovat městu, kraji, Sokolovské uhelné, Lastingu a ČEZu a TJ Baník, jinak bychom akci uspořádat vůbec nemohli," vynutil si trenér vzpěračů Jan Cibulka závěrečné slovo.