Po skončení již 23. ročníku jsme si povídali s hlavním organizátorem a také úspěšným trenérem domácího oddílu zápasu Olympie Březová Pavlem Peterkou starším.

Pane Peterko, v noci před závodem zasáhla celou Českou republiku sněhová kalamita, jak jste nakonec spokojen s účastí ostatních oddílů na turnaji?
Kvůli tomu, jak to vypadalo ráno, jsem měl z účasti obrovskou obavu. Zdálo se, že tady nakonec budeme sami, ale oddíly zachovaly zápasnické srdce a všechny přijely. Chyběli akorát nahlášení zápasníci z německé Pausy, to nás velmi mrzí, ale jejich povětrnostní podmínky byly ještě daleko horší než u nás a ráno, hned v šest hodin, se omluvili kvůli metrovým závějím.

Kolik zápasníků a kolik oddílů se v Březové představilo?
Nastoupilo přes osmdesát závodníků z jedenácti oddílů celé České republiky. Je škoda, že počasí již v předstihu odradilo velké oddíly, jako je Chrastava a Kladno.

Jakému oddílu se dařilo nejvíce a můžete vyzdvihnout také nějaký individuální výkon?
Dominoval domácí oddíl Olympie Březová a není to proto, že startoval doma, ale proto, že má vynikající závodníky. Dokladuje to hlavně první místo Pavla Peterky, reprezentanta České republiky, který byl letos patnáctý na Evropě a tady s přehledem vyhrál svou kategorii.

Minulý ročník turnaje jste kvůli rekonstrukci zdejšího kulturního domu, který se měnil v multifunkční sportovní centrum, museli pořádat v tělocvičně ve Svatavě. Jak jste spokojen s novými prostory zde v Březové? Zřejmě máte v současnosti ideální podmínky…
Samozřejmě. To se nedá srovnat. Nová hala je nová hala. Zázemí, nové žíněnky. Můžeme poděkovat městu. Myslím, že nejen zápasníci, ale i rodiče se zde cítí daleko lépe. Je to výsledek perfektní spolupráce. Nové centrum si dnes pochvalovaly i ostatní oddíly, všichni byli spokojení a hned hlásili, že přijedou znovu.

Kolik má oddíl zápasu Olympie Březová v současnosti členů?
Máme asi 36 členů, od nejmladších zápasníků po seniory. V tréninku se nás schází kolem šestnácti, podle toho jak kdo samozřejmě může.

Přihlásit se k vám může kdokoliv, nebo si vybíráte, jak se stalo trochu „nesportovním“ zvykem u některých oddílů, pouze nováčky, z nichž cítíte nějaký talent, a tak jejich další přínos pro oddíl?
Já jsem trenér, který nikoho nevyhodí. I z takzvaného neumětela, jak se říká, dokážeme vyždímat to nejlepší a myslím, že i rodiče jsou spokojeni. Kluk, který k nám přijde a neumí ani kotrmelec, po dvou měsících u nás dělá pomalu přemety a salta.

Již jste zmínil v současnosti vašeho nejlepšího zápasníka, a také vašeho syna, Pavla Peterku. Ten ale není jedinou nadějí Olympie…
Určitě máme několik dalších velkých talentů. Mezi ně patří Tomáš Ďuriš, rovněž reprezentant České republiky. Z té nadcházející generace je to především Roman Malý, kterého ale zřejmě neudržíme a přestoupí do Chomutova. Obrovskou nadějí je potom také velký talent Jakub Kročák. Obrovské talenty, jako je Chrástka a Sacher, vidím také v přípravce, v těch nejmenších potom Nykodém.

Blíží se konec kalendářního roku a přichází čas pro bilancování. Jak si vedli zápasníci Březové v roce 2010?
Nedosáhli jsme tolika úspěchů jako loni, kdy jsme získali šest titulů mistrů České republiky, letos to byly pouze čtyři. Mezi úspěchy ale také řadíme patnácté místo na mistrovství Evropy, které vybojoval Petr Peterka, který také vyhrál Velkou cenu Itálie a na Grand Prix v Chorvatsku skončil na 5. místě.

Váš oddíl dosahuje dlouhodobě kvalitních výsledků. Co je důležité pro to, abyste vychovali tak kvalitní zápasníky?
Důležité je dostat mládež do tělocvičny a zaujmout ji nejen zápasem. Ten, kdo vydrží zápas, tak ten vydrží a je z něj zápasník. My se ale věnujeme i ostatním sportům, včetně gymnastiky, míčových her. Nejdůležitější je mládež zaujmout a zaměstnat.