Anglické město Sheffield hostilo největší závodnickou akci v historii světové federace karate World Union Karate do Federation mistrovství Evropy všech věkových kategorií. Šampionátu se zúčastnilo kolem 1500 závodníků ze 40 týmů a 22 zemí Evropy.

Jak už v posledních letech bývá zvykem, mistrovství Evropy se jako zástupci Karlovarského kraje a města Sokolova zúčastnili také dva nejúspěšnější mladí závodníci klubu SKP Unitop Sokolov.

Na britské ostrovy se tak vypravil Richard Schmid a Tereza Jůnová.

Poté co se svými výkony a výsledky ze závodů v rámci České republiky nominovali na uvedenou mezinárodní akci, proběhla u obou intenzivní příprava, která měla jasný cíl, v Sheffieldu dosáhnout co nejlepších výsledků a napodobit tak úspěchy svých trenérů na mistrovství světa v Rumunsku, kde Dan Krhut a Jiří Jirásek vybojovali ve svých kategoriích stříbrné medaile.

„Terezka se zúčastnila společně s hlavním trenérem oddílu Jiřím Jiráskem 43. mezinárodního soustředění na Slovensku v areálu Vojenské akademie Liptovský Mikuláš. Zde podstupovala intenzivní trénink pod dohledem mistrů karate z japonského ostrova Okinawa a několikanásobných mistrů Evropy a světa,“ přiblížil sokolovský trenér Dan Krhut.

Tvrdá příprava, podpořená obrovskou ctižádostí Jůnové, byla nakonec na „Evropě“ zúročena.

Tereza si ve své kategorii Kata All Styles Female Childern 13 14 let nejdříve přes tři náročná kola proklestila cestu do finále mezi šest nejlepších karatistek. Ani tam však nebyla pouze do počtu. „Po velice dobře zacvičené finálové kata Kururunfa získala pro českou reprezentaci třetí místo,“ doplnil kouč Unitopu.

Druhému ze sokolovských zástupců, Richardu Schmidovi, se již tolik nedařilo, po velice dobře zacvičené kata v kategorii Kata Goju Ryu Male Cadets 15 17 let skončil před branami semifinálové skupiny, na 9., nepostupovém místě. „I když se mu nepodařilo dosáhnout na stupeň vítězů, tak získal díky účasti na této akci nové zkušenosti, které zcela určitě do budoucna využije,“ podpořil mladého bojovníka Dan Krhut.

Ten na závěr poděkoval podporovatelům za umožnění startu Jůnové a Schmida na akci. „Bez Krajského úřadu Karlovarského kraje a jeho projektů na podporu talentované mládeže by se do Sheffieldu nepodívali,“ konstatoval.