„Hodně si toho vážím, už jen z pohledu, že jsem byl sám sobě trenérem,“ prozradil na úvod s úsměvem urostlý chasník z Nejdku, že tentokrát vložil důvěru sám v sebe.

Vyplatilo se. Ale cesta k úspěchu to nebyla vůbec jednoduchá. „Příprava byla hodně náročná,“ přiznává Prášek, že úspěch nebyl zadarmo.

Lindákovi cinkl v Bukurešti titul mistra světa. Archiv Petra Lindáka
OBRAZEM: Lindákovi cinkl v Bukurešti titul mistra světa

„Byla rozdělena do dvou fází. Tou příjemnější byla objemovka, která trvala devět měsíců, a musel jsem hodně jíst, hodně spát a trénovat, tak abych nabral svalovou hmotu,“ poukazuje Prášek, který je navíc učitelem tělocviku.

„Posléze šla na řadu rýsovací fáze, což znamená méně jídla, ale více tréninků, když jsem se musel zbavit téměř veškerého tuku, aby mi v den závodů šel vidět každý jednotlivý svalový snopec,“ upozorňuje Prášek.

Nejdecký kulturista Jaromír Prášek uspěl na mistrovství Evropy v kulturistice, které se odehrálo v závěru listopadu v Praze. V kategorii mužů nad 180 cm NABBA dosáhl na titul vicemistra Evropy.Nejdecký kulturista Jaromír Prášek uspěl na mistrovství Evropy v kulturistice, které se odehrálo v závěru listopadu v Praze. V kategorii mužů nad 180 cm NABBA dosáhl na titul vicemistra Evropy.Zdroj: Archiv: Jaromír PrášekNavíc musel nejdecký rodák dodržovat během rýsovací fáze jídelníček. „K snídani to byla většinou krůtí prsa s brokolicí. Dále pak libové maso, zelenina a trochu rýže nebo brambor,“ přiblížil Prášek jídelníček, se kterým se musel během druhé fáze prát.

Ale i on během rýsovačky několikrát, jak sám na sebe prozradil, zhřešil. „Když jsem synovi krájel ovoce, tak jsem vždy kousek ochutnal,“ přidává s úsměvem.

Příprava však obnášela také pořádnou dřinu. „Během týdne jsem měl šest hodin v posilovně. Dvě hodiny rychlé chůze a hodinu pózingu a nácviku volné sestavy. Takže obden jsem trénoval dvoufázově a v neděli měl volno,“ nastiňuje náplň přípravy v posilovně mezi tunami železa. Letos tedy nechal nejdecký kulturista vše na sobě.

„Trénoval jsem sám sebe, jídlo i pózing jsem si taky připravoval sám. Z roku 2018 mám 5. místo z mistrovství Universe, ale tohle je pro mě cennější,“ zdůrazňuje.

Ten navíc musel skloubit náročnou přípravu se svým zaměstnáním. I to se povedlo. „Pracuji na dvou místech, učím tělocvik na základní škole a jsem trenér ve fitku Prima a neumím si představit povolání, které by k tomu sedělo lépe. Mám pravidelný pohyb a přestávky na svačinu,“ směje se.

To však z jeho strany není vše, ještě pomáhá mladým fotbalistům karlovarské Slavie. „Budujeme základní pohybové stereotypy, jako např. dřep, tah, rovný předklon, aby na ně později mohla navázat obecná silová a kompenzační příprava. Slávisté tak umí nejen fotbal, ale i zásobník cviků s vlastním tělem i železem,“ vysvětluje Prášek.

Nejdecký sympaťák však směle hledí i do budoucnosti. „V prvé řadě chci, aby byli všichni, co mám rád, zdravía plánuji ještě jednoho potomka a samozřejmě i další cennou medaili,“ dodal závěrem své plány čerstvý vicemistr Evropy.