Bez obrovského zapálení a tvrdé práce trenérů by však tento dnes již prestižní klub nemohl existovat. O fungování oddílu jsme si povídali s trenérem Václavem Kolářem.

Trenére, jak dlouho vlastně funguje oddíl?

Samurai Fight Club byl založen v roce 2003, ale pod jiným jménem, a to Kyokushin Chodov, kdy se výhradně zaměřoval na styl kyokushin karate. Velká změna přišla v roce 2011, kdy jsem klub převzal. Došlo ke změně názvu na současný Samurai Fight Club a hlavní změnou byl vstup klubu do nové asociace Czech Republic Shidokan.

Jaké bojové sporty nebo styly u vás trénujete?

Vstupem klubu do nové asociace se mu otevřely cesty do bojového světa v celé šíři. Shidokan karate je cesta v neustálém vývoji, která prosazuje filozofii a etiku z bojových umění japonských předků. Hlavním principem je duch bojovníka. Zaměřuje se na fyzický trénink těla, ale i na vzdělání v oblasti japonských tradic samurajů. Hlavní disciplínou je tzv. triatlon 1. fáze Shidokan karate (full contact), 2. fáze Thai-kick, boxing a 3. fáze MMA, grappling.

Největší úspěchy vašich „samurajů"?

V současnosti má naše základna více než 60 členů všech věkových kategorií. Velké úspěchy zaznamenávají jak mládež, tak i dospělí. Mezi ty největší patří zisk titulu dvojnásobného vicemistra Evropy v Shidokan karate a Shidokan kick boxing, vítězství Ekobene ligy v Thaiboxu a dalších titulů z mistrovství České republiky. Například v kyokushin karate, Allkampf jitsu ve váze do 71 kg v podání reprezentanta Pavla Pilného, který v současné době je na profi scéně, kde má první vítězný zápas na galavečeru v K1. Největší úspěchy u mladších bojovníků zaznamenávají reprezentanti Jana Petříková, Jan Kolář, Pavel Jelínek, kteří se mohou pochlubit desítkami titulů z MČR rovněž kyokushin karate, Allkampf jitsu na domácí scéně, ale i v Evropě, tituly z mistrovství Německa, Polska i Maďarska. Nastupující generace se ale už může rovněž pochlubit prvními úspěchy. Jeden z nejmladších bojovníků Kryštof Schwarz získal při své premiéře na mistrovství Německa v kyokushin karate titul vicemistr Německa. Své první úspěchy zaznamenává i juniorka Tereza Cvingerová, ta při své premiéře na jednom z nejprestižnějších turnajů v České republice, s početnou mezinárodní účastí, Czech Open kickbox získala druhé místo a formu potvrdila i na MČR v Allkampf jitsu, kde získala dva tituly mistryně České republiky v kategorii junioři a ženy.

Co se snažíte vštípit svým svěřencům?

V klubu se soustředíme na tradiční výchovu karate, naši svěřenci se učí být skromní, nepovyšovat se nad ostatní. Těžký trénink nejen v tělocvičně, ale i venku za každého počasí učí být odolný v útrapách běžného života. Učíme je především překonávat sami sebe, snažíme se jim dokázat, že i když už si myslí „to nejde", tak to stále ještě jde.

Jakých akcí se zúčastňujete?

Soutěží, kterých se zúčastňujeme, je mnoho. Nejmenší děti začínají grapplingem, karetem a postupně přecházejí na kickbox. Dospělí a junioři se rovněž soustředí na grappling, full contact karate, ale současně především na Thaibox, K1 a MMA.

Kolikrát týdně trénujete a kde?

Trénink je rozdělen na dvě skupiny. První skupinu tvoří samostatně děti, které se dále dělí na začátečníky, pokročilé a tým A. Tréninky jsou dva až tři týdně. Tým A vzhledem k reprezentaci na domácí i zahraniční scéně má i extra tréninky podle přípravy na dané závody. Tréninky probíhají v tělocvičně na 2. ZŠ Chodov, pokročilí a tým A i v Samurai Gymu. Druhá skupina, dospělí a junioři, trénují pouze v Samurai Gymu. Tréninky mají třikrát týdně, k tomu mají reprezentanti opět extra tréninky, kdy v době přípravy trénují i šestkrát týdně.

Kde se přihlásit? Berete každého a od kolika let?

Děti se mohou přihlásit od pěti let každou neděli nebo úterý od 18 hodin v tělocvičně 2. ZŠ Chodov. Žádné přesná specifika pro přihlášení nemáme, vše se ukáže v přípravce. Tam začínají úplně od začátku, učí se ovládat vlastní tělo, učí se základní pohybové variace od kotrmelců po běhání, skákání a postupně se přechází na základní techniky. Dospělí a junioři trénují v Samurai Gymu (Husova 1019, Chodov, vedle atletického stadionu ŠAK) každé pondělí, středu a čtvrtek od 18 hodin.

S financováním vám pomáhají sponzoři…

Sponzorů není nikdy dost. Našim partnerům musíme samozřejmě poděkovat, především městu Chodov, obci Vintířov, ZPA industry, a.s., restauraci Žába a všem aktivním i neaktivním přátelům, bojovníkům, kteří se podílejí na našem financování formou příspěvků.

Kdo tvoří trenérský tým?

Hlavními postavami Samurai Fight Clubu Chodov jsou Jaroslav Kalfář, trenér přípravky, který je držitelem 1. DANU. Dále Pavel Pilný, trenér týmu B, který je držitelem 1. Kyu. Hlavním trenérem týmu A jsem já, jsem držitelem 1. DANU (nutno podotknout, že Václav Kolář spolu s Jaroslavem Kalfářem jsou prvními a prozatím jedinými držiteli černých pásů v České republice pozn. autora).

Máte v oddíle nějaké výrazné talenty?

Mezi největší talenty patří již zmíněný reprezentant České republiky Pavel Pilný, který jakožto úspěšný závodník předává své zkušenosti i jako trenér. Dalšími reprezentanty jsou Jana Petříková, Johny Kolář a Pavel Jelínek, kteří již několik let patří k republikové špičce. Za zmínku stojí i Tereza Cvingerová, která svými úspěchy postupně stoupá k vrcholu.

Samurai Fight Club pořádá i další aktivity…

Rozjeli jsme projekt nejen pro bojovníky, ale i pro veřejnost s názvem Shido cross fit box. Je zde zkombinováno Shidokan karate s cviky, které procvičí celé tělo, a to nejen s vlastní vahou, ale i TRX , BOSU, kettlebell. Jedná se o funkční trénink nejen na redukci váhy, ale pro zpevnění problematických partií, posílení celého těla a zvýšení fyzické kondice. Na začátku se do tohoto projektu vrhlo pár nadšenců a dnes, po dvou letech, je každá hodina Shido cross fit boxu plně obsazena a zájem neustále roste.