Petr Hrubý mladší, sedminásobný mistr České republiky a dlouholetý reprezentant České republiky ve vzpírání a též silovém trojboji, se po sérii zranění ramen nebyl schopen vrátit na vzpěračské ani trojbojařské pódium. Činek se však vzdát nechtěl a po dvou letech rehabilitací, tréninkové dřiny a odříkání byl v takové formě, že si pohrával s myšlenkou zkusit závodit v kulturistice. Minulý víkend měl premiéru.

K té si odskočil do Lucemburska na mezinárodní závod „Luxemburg's International Open Contest Bodybuilding und Fitnes". Za Parkhotel Fitness Sokolov se zapsal do dvou kategorií, a to Athletik II do 175 cm (což znamená poměr výšky a tělesné váhy, kde se od výšky odečte 100 a závodník může vážit maximálně jen o dva kilogramy více) kde zvítězil. A vyhrál i svou druhou nahlášenou kategorii, a to kulturistů do 75 kg. Ačkoliv vážil pouhých 71 kg.

Pořadatelé měli závod navíc rozdělený do dvou skupin. Do 80 kg a nad 80 kg a i zde, ve váze do 80 kg, se nečekaně zadařilo a Hrubý bral do třetice zlato.

Těmito úspěchy se sokolovský borec probojoval do velkého finále, a stál tak mezi nejlepšími deseti závodníky celé soutěže. „Toto finále bylo pro mě ohromně náročné, už jsem byl tak unavený, že jsem sotva vylezl schůdky na pódium. Počtvrté jsem se musel snažit prezentovat, ale po čtyřech hodinách pózování jsem se stěží udržel na nohou," přibližuje Petr Hrubý ml.

Ve finále nakonec mezi světovou špičkou skončil pátý, což lze považovat za velký úspěch. „Ono jen to, že jsem na svých prvních závodech, navíc mezinárodních, stál a pózoval na pódiu vedle mistra světa, bylo zážitkem," připomíná úspěšný závodník.

Po vynikající sobotě se v neděli bývalý vzpěrač a silový trojbojař TJ Baník Sokolov přemístil o 160 km severněji, na německou půdu, kde se v městečku poblíž Bonnu konal další mezinárodní šampionát „Internationale Westdeutsche Meisterschaften". Tam pro změnu mohl závodit jen v jedné kategorii, jelikož vážil pouhých 69,6 kg, a tak nastoupil v kategorii Athletik II.

Tento den už byl o mnoho náročnější, jelikož se stále ve větší míře začala hlásit po předchozím dni únava. A opět přišlo na řadu porovnávání s ostatními v základních pózách, volné sestavy.

„Byl to znovu velký boj. Například i s borcem, který je v přípravě na mistrovství světa a kterého jsem den předtím v Lucembursku porazil. Tentokrát vypadal trochu lépe než v sobotu, měl i lepší barvu, bylo to ale vyrovnané. Navíc měl velkou podporu domácího publika, to byly body navíc, ale takový už je sport," ví dobře Hrubý.

A tak nakonec zkušenější německý kulturista sokolovskému zástupci sobotní porážku oplatil, a náš nováček ve světě kulturistiky si tak z nedělního mezinárodního šampionátu odvezl „pouze" druhé místo.

Celkově si tedy z prvního závodního víkendu v kulturistice přivezl zpátky do Čech tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, kromě toho spoustu pohárů, cen v podobě doplňků výživy a nespočet zajímavých zážitků a nových zkušeností, které jsou jistou kladnou motivací pro další sportovní cíle.

„Největší poděkování za pětiměsíční tréninkovou přípravu patří mistru světa v kulturistice Petru Weinlichovi z Karlových Varů, potom Jaroslavu Boškovi z Plzně, který mi pomáhal už v dobách, kdy jsem byl úspěšným vzpěračem, Václavu Kubíkovi, majiteli Fitness v Parkhotelu Sokolov, a v neposlední řadě dlouholetému kamarádovi z Německa Janu Heislerovi," vyjmenoval Petr Hrubý část týmu, který se podílel na překvapivém úspěchu.(zpa)