Nominace na Olympijské hry v Londýně 2012 byla pro sportovní Sokolovsko mírným šokem. V dresu českých basketbalistek se představily hned tři hráčky hornického okresu, a to ještě čtvrtá v pořadí, veteránka Petra Reisingerová, ze širšího kádru vypadla. Ještě že tak. Tým Lubora Blažka by potom tvořila rovnou třetina hráček ze Sokolovska. To už by bylo pro nervovou soustavu zdejších sportovních fajnšmekrů asi trochu moc.

Vedle Kateřiny Zohnové a Lenky Bartákové reprezentovala pod pěti kruhy hornický západ Alena Hanušová. „Na olympiádu vzpomínám jenom v tom nejlepším. Byl to můj doposud největší sportovní úspěch a zážitek zároveň. Měla jsem možnost setkat se se sportovci celého světa, potkala jsem v jídelně britskou královnu a chyběl kousek a dosáhly bychom s týmem velkého úspěchu," vrací se Hanušová do Londýna.

V roce 2012 byla benjamínkem družstva, od té doby uběhlo hodně času. „Za ty roky se toho v mé kariéře událo mnoho. Nejpodstatnější byl přestup z Brna do ZVVZ USK Praha, se kterým jsem vyhrála euroligový titul a letos jsme zatím postoupily do final four, což je rovněž velký úspěch. Získala jsem také dvě individuální ocenění, která mě tlačí k tomu, abych se nadále zlepšovala," vypočítává dnes stále teprve 24letá hráčka.

V brazilském Riu budou ale české basketbalistky chybět. „Je mi samozřejmě líto, že letos nás olympiáda mine. Ale takový je sport. Ne že bychom na Evropě hrály špatně, ale prohrály jsme rozhodující zápas," lituje Hanušová.

Na svou druhou olympiádu si Alena Hanušová ještě bude muset počkat. Rio si však alespoň na dálku ujít nenechá. „Samozřejmě že budu olympiádu sledovat v televizi. Doufám, že bude k vidění i nějaký ženský basketbal, abych mohla fandit svým spoluhráčkám z USK," prozrazuje.

Bohužel, její mateřský klub, sokolovský BCM, již na basketbalové mapě nenajdeme, přesněji řečeno ženský tým. Jeho hráčky se před sezonou rozhodly, že hrát nebudou. „Bylo to jejich rozhodnutí, studují vysoké školy v jiných městech, mají plno jiných povinností a dojíždění na tréninky a zápasy bylo pro ně časově náročné," chápe Hanušová, která je s bývalými spoluhráčkami stále v kontaktu.

Sama věří, že to nebude trvat tak dlouho a v BCM zase dospělý basket žen bude. „Myslím si, že se za pár let zase sejdou a budou hrát dál. Určitě se k nim přidám, až přijde můj čas," směje se.

Na svou kariéru v BCM Sokolov, kde jako dorostenka bojovala dokonce o republikové prvenství (nakonec z toho byl bronz), vzpomíná česká reprezentantka Alena Hanušová jen v tom nejlepším. „Hrát za Sokolov byla paráda, měly jsme skvělé trenéry, skvělý tým. Hrály jsme pohledný a efektivní basketbal, jen škoda, že jsme nedosáhly na titul. Ale teď už trénuje další generace, tak se to třeba povede jim."