Kolektiv pořadatelů je známý a proslulý na celém plochodrážním světě.

Letošní sezona na jediném stadionu na dlouhou plochou dráhu v Mariánských Lázních začala již v dubnu soustředěním a tréninkem všech, kterých se tento sport týká. Mimo klasické stroje, na kterých se svezla velká řada jezdců i z Holandska, Německa a dalších států, se na dráze bylo možno potkat i se speciály, na kterých se jezdí americká plochá dráha, tedy Flatt-rack. 7. a 8. května se odjely první letošní závody. Nejprve evropský pohár veteránů, tradičně s obrovskou účastí a zájmem. Jelo se ve dvou kubaturách, dvouventil a čtyřventil. V neděli 8. května se závodilo o český titul mistra republiky. Opět s mezinárodní účastí. Titul obhajoval Josef Franc. Měl ale těžkou konkurenci, obzvláště z Německa. Z českých jezdců jeli hlavně mladí, kteří si takzvaně k dlouhé dráze přičichli teprve v loňském roce, jezdí několik let krátkou dráhu a na dlouhou si nečekaně rychle zvykli Martin Málek, Michal Škurla, Hynek Štichauer, Michal Hádek. A jeli o český titul skvěle. Také proto, že se v Mariánských Lázních pojede 16. července právě světové finále družstev a trenéři se budou při obsazování reprezentačních míst určitě řídit i výsledky z finále České republiky.

Mistrem České republiky se po obrovském boji stal vynikající Němec Stephan Katt před svým krajanem Eiblem. Na třetím místě dojel náš nejlepší současný jezdec na dlouhé dráze Josef Franc. Celý závod jel skvěle, až ve finálové jízdě ho zradil špatný start, a přišel tak o titul mistra. On jediný má jistý start za naše barvy ve světovém finále 16. července. Sedmnáctého července je v plánu další závod, který se pojede na památku bývalého vynikajícího závodníka Zdeňka Kudrny, který zanechal svůj život za řídítky závodního stroje v roce 1982 v Holandsku. Po oba dny bude program doplněn závody Flatt-racku. V sobotu závodem mistrovství světa, v neděli českým šampionátem.

V krásných Mariánských Lázních se světové závody jezdí od sedmdesátých let. První finále o titul se jelo v roce 1976 na zbrusu nových jawách a vyhrál ho tovární jezdec, slavný Ivan Mauger z Nového Zélandu. Ve finále jeli také Češi Jiří Štancl a Zdeněk Kudrna. V roce 1979 se mistrem světa v Mariánských Lázních stal Němec Alois Wiesbock. Pak následovala další a další finále, ve kterých uspěli také naši závodníci. Dvakrát získal stříbrnou medaili v domácím prostředí Aleš Dryml a jednou Jiří Štancl, který svoji druhou stříbrnou přidal v dánském finále v Korskro.

Zatím poslední mistr světa byl v Mariánských Lázních vyhlášen v roce 2010 a stal se jím finský jezdec Jonas Kylmakorpi. Závod o titul v družstvech se na našem území zatím nejel. Šestnáctého července bude startovat šest celků Francie, Německo, Holandsko, Finsko, Česká republika a titul z loňského roku bude obhajovat Anglie. V tomto závodě budou z jednotlivých zemí startovat nejlepší jezdci této disciplíny. Výsledky z minulých let byly vždy velmi vyrovnané a těsné. Očekává se, že tomu bude tak i letos. Světové finále družstev bude událost nejen na úrovni města, kraje, ale obrovská reklama i našeho státu. Kolektiv pořadatelů je známý a proslulý na celém plochodrážním světě. Krásné lázeňské město po dlouhá léta přitahuje i rodinné příslušníky závodníků. Samotné finále bude doslova třešničkou na dortu. Čeští jezdci budou chtít do bojů zasáhnout. Ona se totiž tato možnost na našem území nemusí dlouho opakovat. Opravdový fanda ploché dráhy by si měl do svého kalendáře poznamenat datum 16. a 17. července a připsat velikým písmem Mariánské Lázně svátek ploché dráhy na českém území. Neměl by u toho chybět nikdo, kdo má plochou dráhu rád. A tak lze jen popřát, aby všechno vyšlo, včetně počasí. Na shledanou v Mariánských Lázních. (mičm)