SokolovUplynul další rok a stejně jako v běžném, tak i ve sportovním životě nastal čas rekapitulace skončeného období. Shinkyokushin karate v České republice, které je nejtvrdším stylem karate na světě, má za sebou již pět let úspěšného projektu mezinárodní ligy kumite (zápasy) mládeže.

Od jara do zimy jsou Českou asociací Shinkyokushin karate (AKO) na různých místech naší země uspořádána celkem čtyři kola závodů, kde nejúspěšnější karatisté postupně sbírají body za umístění, a v závěru roku je pak po posledním, čtvrtém kole znám mistr České republiky v jednotlivých kategoriích.

Závěrečné kolo této soutěže již tradičně hostily západní Čechy, a to konkrétně město Sokolov, které je domovem zakládajícího a zároveň dlouhodobě nejúspěšnějšího klubu Shinkyokushin karate v naší zemi „Kamikaze Sokolov".

Kyokushin karate je bojovým uměním založeným na neustálé konfrontaci a snaze sebezlepšování závodníků. I proto jsou závody v České republice pojaté jako otevřené soutěže, kam se mohou přihlásit závodníci jak z jiných zemí, tak z jiných stylů bojových umění. Letos jsme tak mohli vídat na českých tatami (zápasištích) závodníky z Polska, Slovenska či postsovětských republik, praktikující krom shinkyokushin karate styly Shotokan či Ashihara karate.

Naše pravidla patří mezi nejtvrdší, ale zároveň nejspravedlivější v Evropě, což je vidět i na stále se zvyšujícím počtu účastníků a jejich rozmanitosti. O to cennější jsou potom úspěchy.

Pomyslný finálový kruh se v hornickém městě uzavřel v prosinci již minulého roku za účasti více jak 70 závodníků ze třech zemí. Boje probíhaly ve dvou hlavních věkových kategoriích mládež a dorost. Zejména dorostenci si nic nedarovali a mnoho zápasů končilo k.o., kdy soupeř již dál nemohl či nechtěl po úspěšné oponentově technice pokračovat, či získáním sanbonu (6 půlbodů) před vypršením časového limitu zápasu.

Mistry České republiky pro rok 2012 se nakonec stali v nejmenší kategorii mini žáků do 8 let Jiří Bärtl (-30 kg) a Mário Suchý (+30 kg) oba z klubu Kamikaze Sokolov. V kategorii mladších žáků Jiří Žofčin jr. (-30 kg), Jiří Škarda (-40 kg) oba taktéž z Kamikaze Sokolov, Nikolay Petrovičev (+40 kg) z oddílu Katana Praha a v mladších žákyních zvítězila Světlana Vondráčková (-30 kg) z klubu K.K. K. Vary.

V kategorii starších žáků se již o první místa v jednotlivých váhových kategoriích „podělili" po velice tvrdých bojích Tomáš Foldeš (-35 kg) z klubu Shinkyokushin Františkovy Lázně, Diab Vitarigov (-45 kg) Katana Praha, Long Tran Viet (+45 kg) z SK TJ Lokomotiva Mariánské Lázně a kategorii dívek opanovala Julia Pojasek (-40 kg), Polsko Baranowski Branch.

V mladším dorostu nakonec obhájil titul Radek Štádler (- 45 kg) z Naramy Plzeň, první místo bral rovněž Miroslav Tran (-55 kg), G+G Hradec Králové, Jakub Malezska (+ 55 kg), Polsko Baranowski Branch.

V kategorii mladších dorostenek brala zlato Elena Kurbelová (+50 kg), SK TJ Lokomotiva Mariánské Lázně.

Na konec jsme si nechali mladé muže ve starším dorostu, kteří by se již dnes mohli směle měřit i s některými dospělými závodníky. Absolutními vítězi této kategorie a mistry České republiky se stali Mykola Zygmunt (-55 kg), Narama Plzeň, Denis Schloff (-65 kg), Karate klub Tábor a Suleyman Vitarigov (+65 kg) z klubu Katana Praha.

Speciální cenu kyokushin spirit si odnesl Daniel Krlíček z G+G Hradec Králové, ocenění best technics získal Diab Vitarigov z Katana Praha a cenu best KO převzal Jiří Žofčin jr. z domácího Kamikaze Sokolov.

Zvláštní ocenění prezidenta České asociace Shinkyokushin karate za dlouhodobě nejlepší výsledky na soutěžích nejen v Čechách, ale i v zahraničí si odnesl Jiří Žofčin jr. a Suleyman Vitarigov, kteří oba patří v současné době mezi špičku mezi mládeží v celé České republice.

Je skvělé pozorovat, jak se z malého projektu dvou mužů v pozadí, konkrétně prezidenta AKO Mgr. Jiřího Žofčina a trenéra státní reprezentace Františka Slámy, pomalu, ale jistě stává sportovní akce s mezinárodní prestiží, a zejména s mezinárodní úrovní, která připravuje naše české mladé závodníky na účast na těch nejtěžších evropských turnajích.

Nezbývá mi závěrem než poděkovat městu Sokolov a jeho představitelům za dlouhodobou podporu našeho klubu. Mimo jiné i díky této pomoci mohou být naše děti a mládež kvalitně připravovány nejen na závody, ale i pro celý jejich nadcházející život. Ale poděkování patří také našim podporovatelům ze soukromého sektoru a samozřejmě rodičům dětí.

Ale život není jen zápas a tréninky. V novém roce se s vámi všemi pak těším opět na shledanou, ať už v Dojo (tělocvičně) či na tatami při závodech, neboť pamatujte: Na vrchol hory vede mnoho cest, ale až na konci poznáte konečnou pravdu. OSU!

                                                                                                                                  Mgr. Miloslav Holek