Sportovní program závodů, které z pověření Plavecké akademie bez bariér a s garancí Českého svazu tělesně postižených sportovců pořádal karlovarský sportovní klub SK Kontakt, byl tradičně velmi atraktivní. „Plavaly se krátké tratě všech plaveckých způsobů, celkem to dalo přesně spočítaných 367 individuálních startů a dvacet štafet. Že se to všechno zvládlo bez problémů a ve stanovených časových limitech, je zásluhou jednak týmu sudích v čele s mezinárodním rozhodčím FINA Ondřejem Kočovským, a především dokonale sehraného týmu sokolovských vodních záchranářů, kteří závodníkům pomáhali do vody a zpátky na břeh,“ přiblížila plavecký maraton předsedkyně SK Kontakt Karlovy Vary Štěpánka Řehořková.

Letošního ročníku plaveckých závodů „Pohárek“ se zúčastnilo více než 130 závodníků.

Největší hvězdou Pohárku byl držitel zlatých medailí na 50 metrů znak na paralympiádě v Rio de Janeiro 2016 a na Mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku 2017 Arnošt Petráček. S rolí top favorita se vypořádal rázně, všechny své starty proměnil ve vítězství a v hlavní soutěži Pohárku, plaveckém dvojboji bezpečně zvítězil s náskokem více než dvou set bodů. Druhý v pořadí skončil mladý talent z Jindřichova Hradce, 17letý Jonáš Kešnar, a pro bronz si doplavala Anežka Floriánková, která je ve svých 16 letech už zkušenou závodnicí ověnčenou sedmi zlatými ze Světových her juniorů IWAS 2015 v Holandsku a dalšími trofejemi.

Karlovarské plavání v soutěži reprezentovalo 36 plavců v čele s účastnicí paralympiády v Riu Vendulou Duškovou, která v celkovém pořadí dvojboje skončila čtvrtá. „Pohárek nejlépe vyhovuje sprinterům, plavou se tady výhradně krátké tratě. Vendy je vytrvalkyně a její hlavní tratí je kraulová čtyřstovka, která bohužel na programu není. I krátkou trať ale zaplavala výtečně, padesátku prsa v rozplavbě v osobním rekordu 47,99, který ve finále ještě vylepšila na 47,82, což v přepočtu dělalo 649 bodů. Sedl jí i polohový závod na 200 metrů, kde jí naměřili krásný čas 3:09,80 a to dalo dalších 555 bodů. Bohužel ten součet stačil jen na brambory,“ komentovala výkony nejlepší karlovarské závodnice Řehořková.

Letošního ročníku plaveckých závodů „Pohárek“ se zúčastnilo více než 130 závodníků.

Z domácích plavců se kromě Duškové do první třicítky výsledkové listiny prosadili ještě 11. Nicole Habermannová, 13. Hana Kulhavá, 14. Milan Man, 19. odchovanec karlovarské plavecké líhně ve službách SK Kontakt Praha Vít Šašek, 21. Petra Flekačová a 24. Jakub Voráček. Úspěchem je i 2. místo v soutěži družstev, které vybojovali Vendy Dušková, Milan Man, Nikol Bukóciová a Vítek Poplštein.

Plavecký dvojboj, kategorie OPEN: 1. Arnošt Petráček (Plavání České Budějovice) 1618, 2. Jonáš Kešnar 1393, 3. Anežka Floriánková (oba SK Kontakt Praha) 1263, 4. Vendula Dušková 1204 – 11. Nicole Habermannová, 13. Hana Kulhavá, 14. Milan Man (všichni SK Kontakt KV), 19. Vít Šašek (SK Kontakt Praha); junioři a juniorky: 1 Jonáš Kešnar, 2. Anežka Floriánková, 3. Tatiana Blattnerová (Slovensko) – 6. Nicole Habermannová, 12. Nikol Bukóciová, 15. Vítek Poplštein (klasifikováno 20 juniorů a juniorek).