Frýdek–Místek/ Neúspěchem pro juniorky VSK Baník Sokolov skončila kvalifikace o extraligu, která se hrála ve Frýdku–Místku a i příští ročník budou startovat v I. lize ČR.
Kádr nebyl kompletní:Představa, že sokolovský tým odjede k této důležité akce v optimálním složení se ukázala mylná. Družstvu citelně chyběly kromě výborné středové hráčky Kláry Petříkové i obě libera a trenér Josef Pospíšil se mohl spolehnout jen na ´sedm statečných´a druhý den po zranění C. Justové už jen na základní šestku.A v té se ve vynikající formě představila nejlepší hráčka turnaje Monika Kučková.

Hlavní rozdíly týmů:Ve srovnání se soupeři zaostával sokolovský celek především ve dvou základních činnostech – v příjmu a v obraně v poli. Nejmarkantněji se to projevilo v obou nedělních utkáních, která ještě mohla napravit černou sobotu. Tým trpěl i nedůrazným útokem, v něm se občas zadařilo M. Volákové a M. Ďurianové, ale to na dobře bránící soupeřky bylo málo. Tíhu důležitosti neunesla ústřední, a vlastně i jediná nahrávačka M. Grófová. Výtka nesměřuje ani tak na vlastní nahrávku, která by se v některých případech dala omluvit i horším příjmem, ale na špatnou volbu místa útoku, což bylo obzvlášť nemilé v dobře rozehraných koncovkách. Ty ostatně byly hlavním důvodem sobotního selhání. Vždyť ze šesti prohraných setů skončily čtyři minimálním rozdílem 23:25 a ve všech nakonec tahaly sokolovské volejbalistky za slabší konec.

Rozhodčím se ´nedařilo´:Na jejich omluvu je třeba dodat, že o jejich psychickou labilitu se poctivě starali hned v úvodu střetnutí proti domácímu Sokolu ´objektivní´ rozhodčí, jejichž chybné verdikty je připravily jen v úvodním setu o čtyři body. I tak však děvčata mohla a měla závěry setů zvládnout lépe, protože všechno stranickým rozhodčím na sako přišít nelze.

Rozhodly kádry:Objektivně shrnuto, soupeři byli přece jen trochu technicky lepší a hlavně jejich trenéři měli větší možnost díky širšímu kádru průběh utkání potřebně ovlivnit. Nelze opomenout ani skutečnost, že po oba dva dny hrál Baník vždy dva zápasy po sobě a zvláště v odvetách už bylo zřetelně vidět, jak hráčkám ubývají valem fyzické síly. Velkou morální pomocí byl pro ně chodovský Fan club, kterému je třeba zatleskat za neúnavné povzbuzování až do úplného hlasového vyčerpání.

Výsledky:

Sobota: Frýdek–Místek – VSK Baník Sokolov 3:0 (23, 13, 23), Brno – VSK Baník Sokolov 3:1 (23, –18, 18, 23).
Neděle: Brno – Sokolov 3:2 (–15, 17, 22, –19, 12), Frýdek–Místek – Sokolov 3:2 (–24, –20, 16, 18, 8).

Říká se, že něco špatné je pro něco dobré. Sokolovským funkcionářům pomohly tyto výsledky z prekérní situace. Po podzimním odchodu dalších tří hráček do Prahy a Plzně by družstvo, které by mělo uspět v extralize, nešlo jak z hráček vlastních tak i z celého regionu vůbec postavit A zkušenost potvrzuje, že pro fandy je přitažlivější vyhrávat než se každé utkání trápit. A nejen pro ně. Je třeba se smířit s realitou, která je pro kolektivy z menších míst typická. Nejlepší jednotlivci odcházejí a klub jim nechce v případném dalším vývoji nijak bránit. Naonec je slušné vyslovit děvčatům dík za dobrou reprezentaci nejen města, ale i regionu a věřit v to, že v dohledné době v Sokolově opět vyroste kolektiv, který bude znovu schopný sahat po metách nejvyšších.