V obsáhlém seznamu startujících družstev jsou uvedeny i tři týmy našeho regionu, jež své ouvertury zvládly více či méně úspěšně.

V prvním kole první ligy juniorek se Karlovým Varům v Děčíně příliš nevedlo, dvakrát prohrály, ale podle nového systému bodování (tzv. italský způsob, v němž poražený celek za vyhrané dva sety získává 1 bod) neodjížděly ze Severu úplně s prázdnou.

V 1. lize kadetek, která je v základní části rozdělena do čtyř šestičlenných skupin, startují v „áčku" oba naši okresní zástupci BVC Chodov a VSK Baník Sokolov. Oba týmy se v úvodním dvoukole představily domácímu publiku. Chodovské volejbalistky to neměly s favorizovaným soupeřem lehké a hostující Slávii Hradec Králové podlehly 1-3 a 0-3.

Lépe do nové mistrovské sezony vykročila sokolovská děvčata, která hostila TU Liberec a po dvou výhrách si do tabulky připsala cenných pět bodů. V úvodním utkání se to nejpodstatnější odehrálo hned v prvním setu, kdy se skóre přelévalo ze strany na stranu, aby se nakonec v dramatické koncovce definitivně přehouplo na polovinu domácích.

Ty se po získání prvého setu uklidnily a pod taktovkou kapitánky Kolesnáčové, která se se svou více jak 60% úspěšností v útoku výrazně podílela na tom, že se soupeř, marně zá-polící se svou nervozitou nováčka, do konce zápasu už na nic vážnějšího nezmohl, dovedly toto střetnutí snadno do vítězného konce.

VSK Baník Sokolov - TU Liberec 3-0 (23, 18, 15).

Do odvety nastoupily domácí volejbalistky bez toho, co je v prvním zápase tak zdobilo očividné touhy uspět a maximální soustředěnosti. A to se jim dokonale vymstilo. Než se pořádně rozkoukaly, prohrávaly 0-2 a začínalo být opravdu zle. Ve třetím setu se opět začalo využívat v dobré pohodě hrající Kolesnáčové, ale rozhodující obrat vzala do svých rukou výborně podávající Zelinová, která sérií úspěšných podání nahlodala sebedůvěru hostí a jako první zavelela znovu ke zteči. Přidaly se i ostatní, zlepšila se hra v poli, bylo vidět opět i úsměvy a Liberec šel pomalu ke dnu. Po výhře ve třetím setu bylo rychle srovnáno, a i když se ve zkráceném setu chvíli zdálo, že by mohlo dojít k nějakému dramatu, byl opak pravdou a vítězný celek se mohl po zásluze chystat k závěrečné děkovačce.

VSK Baník Sokolov - TU Liberec 3-2 (-18, -16, 16, 19, 12).

Dvě cenné výhry nad soupeřem, který má díky svému složení všechny předpoklady k tomu, aby co nejdříve začal opravdu „kousat", jsou určitě velkým povzbuzením pro celý kolektiv i jeho trenérku Schakiesovou. Vždyť z loňského úspěšného týmu odešly tři hráčky do sportovních center, Hrazdírová a Přibylová do KP Brno a Šnicerová do Slavie VŠ Plzeň, a z hráček základní sestavy zbylo jen torzo čtyř statečných, Černá, Kolesnáčová,Vozková a Zelinová. Štěstí, že na všechny bylo v úvodním dějství plné spolehnutí. Ve své prvoligové premiéře se sokolovským fandům úspěšně představily Makoňová a Hrazdírová a zvláště prvně jmenovaná by se mohla brzo stát jednou z opor při obraně na síti.

K dalšímu dvoukolu zajíždějí hráčky Sokolova v sobotu 13. října do Rokycan a Chodov do Liberce. Doufejme, že „nešťastná třináctka" zůstane na polovině domácích a oba naše týmy si nějaký ten bodík přivezou.   Autor: Jiří Krotil