Premiéru na vrcholné mezinárodní úrovni si odbyl Emil Danč, který zamířil na mistrovství světa juniorů do 17 let do Thajska. V silné konkurenci teprve 15letý Sokolovák obsadil až 18. místo, ale předvedl velmi povedené výkony. Ze šesti pokusů ukázal jen jeden neplatný. V trhu udělal Danč 105, 106 a 109 kilogramů. V nadhozu si připsal úspěšné pokusy 150 a 155 kilogramů, činku vážící 158 potom již nezdolal.

Přesto vládne s jeho představením velká spokojenost. „Je to pro něj určitě vydařený start,“ pokyvuje Dančův kouč Slavomír Rychnavský. „Ve dvojboji jsme naplánovali 260 kilogramů, Emil plán překročil o čtyři kila,“ poukazuje trenér. Navíc si Danč vytvořil v trhu, nadhozu i dvojboji osobní rekordy.

Z mistrovství Evropy v chorvatském Splitu se vrátil ostřílený český reprezentant Kamil Kučera. Ten bral v supertíze elitní skupiny A velmi solidní 7. místo. „V takové konkurenci je to super umístění,“ je spokojen Kučera. Ten v trhu začal na 175 kilogramech, druhým pokusem úspěšně zvládl 180 kilogramů, třetí na váze 185 kilogramů už nevyšel. V nadhozu si Kučera dal naložit na první pokus 217 kilogramů, na druhý už to bylo 222 kg a rovněž tento náklad v pohodě zvládl. Až třetí pokus se opět nezdařil na váze 226 kg. Ve dvojboji to znamenalo 402 kg. „Kamila to vyneslo mezi elitu evropského vzpírání,“ poukazuje Rychnavský. Jeho slova potvrzuje fakt, že Kučera byl spolu s Petrovem nejúspěšnějším českým vzpěračem v Chorvatsku.

Příprava na evropský šampionát doznala u Kamila Kučery řady změn. „Domluvili jsme se s trenérem české reprezentace Pavlem Ivaničem na tréninku, který by mi seděl, takže mám trochu jinou přípravu než ostatní,“ prozrazuje sokolovský vzpěrač. Kučera je s nastavenou cestou spokojen. „Je to dobré, sedí to. Budeme v tom pokračovat,“ říká. Jedním z průvodních jevů je snížení váhy. „Loni před startem na šampionátu jsem měl 153 kilogramů, přičemž v samotném závodě bezmála 150. Letos po snídani a obědě 141, takže perfektní,“ pochvaluje si.


Jedinou nepříjemností je zatím technika. „Trošku se s ní teď peru,“ přiznává Kučera, který již začíná pomalu pokoukávat po mistrovství světa v americkém Anaheimu. „Teď je to náš hlavní cíl. Chci tam být mezi deseti nejlepšími,“ hlásí. To znamená posunout výkon v každé disciplíně o deset kilogramů nahoru. „Vím, že to dám. Cítím se zase skvěle, nejsem tak silný jako loni, ale lépe mi to lítá. Takže potřebuji trošku zesílit a srovnat se po technické stránce a potom to myslím nebude problém,“ je přesvědčen Kučera.

Naštěstí drží i zápěstí, které dělalo v sezoně problémy. „Je to výborné. Byly obavy, ale zatím to drží skvěle, vše je v pohodě. Hlídám se a dělám všechno pro to, aby se mi veškeré bolesti vyhýbaly a mohl jsem jet naplno. Vlastně problémy přestaly v půlce ledna, kdy si to vzali na starost doktoři z pohybového centra Pavla Koláře a MUDr. Radek Kebrle z Vysokého nad Jizerou. Patří jim rozhodně velké díky,“ vzkazuje na závěr Kamil Kučera.