Před dvěma lety vyhrála neoficiální mistrovství světa do 12 let na Floridě. Překvapivě. Mnozí jí předpovídali stejně strmý pád. Ten se však zatím nekoná, i když v takovémhle věku člověk nikdy neví. Čtrnáctiletá Sokolovačka Markéta Vondroušová se dál přibližuje svému snu zahrát si Wimbledon.

Před měsícem sice talentovaná hráčka v Americe titul mezi čtrnáctiletými neobhájila, znovu však hrála finále. Tam podlehla Britce Mikheevu. Přitom vedla 2:0, její soupeřka však vývoj otočila. „Hrála jsem docela dobře. Byla jsem ale hodně nervózní,“ přiznává sokolovská tenistka. Na turnaji byla nasazena jako turnajová jednička.

Výsledek na floridském Nike Junior Tour Masters však Vondroušové zaručil účast na další prestižní akci, Junior Orange Bowl. Na Floridě si tak svůj prosincový pobyt prodloužila, domů se vrátila až na Štědrý den.

I na Orange Bowlu prohrála až ve finále. Tentokrát s Američankou Claire Liu. Znovu jako nasazená jednička. A opět měla duel dobře rozehraný. V prvním setu vedla již 3:1 a v pátém gamu byla kousek od čtvrtého bodu, měla k dispozici výhodu. „Byl na mě velký tlak,“ krčí rameny.

Na Floridě mohla také naživo sledovat, jak se dokáže ohánět raketou například Caroline Wozniacká, Andy Murray nebo česká legenda Ivan Lendl.

Jenže tenis v podání Markéty Vondroušové, to nejsou jen chvíle na velkých turnajích. Po návratu domů následuje obvyklý kolotoč. Tvrdou přípravu na kurtech v Hruškové u Sokolova a dvorcích ČLTK Praha střídají běžné povinnosti dívek v tomto věku, jako je chození do školy. Kvůli častým absencím však musí Markéta učivo především dohánět. Naštěstí na sokolovské 2. základní škole tenisové naději vycházejí všemožně vstříc.

V rodném Sokolově na ni ale narazíte zřídka, právě teď se například nalézá v tureckém Istanbulu, kde se hraje jedna ze základních skupin mistrovství Evropy družstev do 16 let.

Stále ještě čtrnáctiletá tenistka se teď ale hlavně soustředí na turnaje ITF do 18 let, kde se po půlroční tvrdé práci posunula do první stovky. To však nemá být letos poslední meta. „Chci být v první čtyřicítce,“ prozrazuje Markéta Vondroušová cíl pro tento rok.

Rok 2013 v podání Markéty Vondroušové: Sezonu 2013 zakončila Markéta Vondroušová v kategorii do 14 let jako třetí hráčka evropského žebříčku. V anketě o nejlepšího českého tenistu „Zlatý kanár“ získala prestižní ocenění talent roku. Tomu však předcházela řada úspěchů na samotných tenisových dvorcích. S Barborou Miklovou vyhrála čtyřhru na turnaji Moser Czech Junior Open (ITF2), ovládla rovněž juniorský turnaj ITF4 v polské Poznani, bronz si Vondroušová dovezla z mistrovství světa družstev do 14 let, titul má i z mistrovství Evropy ve čtyřhře do 14 let ve dvouhře potom postoupila do finále, na mistrovství Evropy družstev ve stejné věkové kategorii získala opět první místo, vyhrála čtyřhru na turnaji U16 Tennis Europe kategorie 1 v italském Miláně, zvítězila na turnaji Tennis Europe kategorie 1, konaném v Rakovníku, stejně tak ve dvouhře i čtyřhře na turnaji juniorek ITF 5 v San Michel na Maltě. Dokázala vyhrát dvouhru i čtyřhru na turnaji Tennis Europe kategorie 1 Tim Essonne, konaném ve francouzském Sainte-Genevieve des Bois. K tomu přispěla, dá se říct rozhodující měrou, na halovém mistrovství Evropy družstev do 14 let ke zlatým medailím české reprezentace. Na turnaji Tennis Europe U14 kategorie 1 ve francouzském Tarbes se probojovala do semifinále dvouhry a finále čtyřhry, na turnaji Tennis Europe U16 kategorie 2 postoupila Markéta Vondroušová do finále. Mezi dvě nejlepší hráčky turnaje se probojovala ve své kategorii i na nejuznávanějších mládežnických turnajích světa, na Orange Bowlu a Nike Junior Tour Masters v USA.