Proč jsou Mariánské Lázně nejlepší? Vyplynulo to ze 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Přestože podle výzkumu Mariánské Lázně v přístupu veřejné správy zaostávají, obsadily první místo díky nízké nezaměstnanosti, dostatku studentů v odborném vzdělávání, dobré lékařské péči nebo nejnižší vzdálenosti k dálnici.

„Samozřejmě že nás úspěch těší, byť to je jen průzkum. Ale i ten o něčem vypovídá. Vloni jsme byli druzí, teď jsme se posunuli na první místo. Ve městě jsou stovky drobných a středních podnikatelů, jejich počet nezredukovala ani krize. Je vidět i stavební ruch, opravuje se řada z objektů, které v minulosti spíše dělaly ostudu," uvedl starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král.

Podle výzkumu agentury Datank patří druhé místo Chebu mimo jiné díky přístupu veřejné správy. Třetí Aš se může zase pochlubit vstřícnými a vzdělanými úředníky, nízkou nezaměstnaností i kvalitními webovými stránkami.

Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpora malého a středního podnikání ze strany místních samospráv. „Důraz je kladen mimo jiné na vyhodnocení transparentních a srovnatelných dat," dodala za pořadatele Hana Pirnerová.