Dnes si povíme, jakým způsobem lze ušetřit hodně peněz i na vašich pojistkách.

Lidé mnohdy nakupují pojistky jenom podle toho, co jim poradí pojišťovací agenti. Nejčastějšími argumenty prodejců bývají vysoké zhodnocení peněz, daňová úspora nebo připojištění zdarma. Přitom pojistka už v samotném názvu napovídá, k čemu má sloužit. K pojištění. K zajištění takových situací, které bychom sami finančně nezvládli. Ztráta střechy nad hlavou po povodni nebo požáru nás může výrazně ekonomicky ohrozit. Rozbité okno ale zvládneme zaplatit sami. Podobné to je u životních a úrazových pojistek. Když někdo po autonehodě zůstane invalidní, přichází o budoucí příjmy v hodnotě stovek tisíc nebo milionů korun. Je to velké riziko, které se vyplatí mít pojištěné. Zlomená ruka nebo vyražený zub je událost, která nás ekonomicky neohrozí a je zbytečné za takové riziko platit. Více informací k pojistkám najdete na webu v odkazu Vyznejte se v pojištění.

TIP pro čtenáře:
Podívejte se do vašich majetkových i životních pojistek a vypište si na papír všechna rizika, která máte pojištěna. Vedle těchto rizik si napište, kolik vás každé riziko měsíčně stojí. Potom rozdělte rizika na důležitá a nedůležitá. Máte pojištěna všechna důležitá rizika? A na správné částky? Kolik vám vyplatí pojišťovna v případě totální škody na nemovitosti? Sečtěte, kolik platíte za nedůležitá rizika. Za rizika, která pro vás nejsou důležitá, neplaťte. Ušetřené peníze si dávejte stranou a pravidelně využívejte mimořádného vkladu do produktů (např. podílových fondů), které vám vaše prostředky zhodnotí lépe než banka. Tím si vylepšíte třeba ekonomickou kondici v penzi.

Na webu si stáhněte kalkulačku a spočítejte si, kolik byste vydělali za deset let, pokud byste tuto částku měsíčně odkládali do podílového fondu s výnosem 5%. A potom si zkuste spočítat, kolik byste vydělali, kdybyste tuto částku investovali dvacet let do akciového podílového fondu s výnosem 8%. Na pojistkách se dá vydělat i jinak, ale o tom se dočtete v dalších článcích. Kalkulačku k tomuto článku, další rady a tipy najdete zde: www.pozor-na-penize.cz. Roman Krejčí, finanční poradce