Stěžuje si i ředitel Statku Bor Vladimír Matějů. „Řepka vypadala nadějně, ale výnos nakonec nebude dobrý," poznamenal. Zemědělce potrápilo letos počasí, především poslední měsíce, kdy neustále pršelo.

„Na některých místech je voda, tyto plochy jsme tedy museli pro letošek odepsat. Ale úroda zatím nevypadá nejhůře," podotkl Matějů.

Borský statek se soustředí hlavně na řepku, ječmen a pšenici. S úrodou kukuřice se musí rozloučit. „Bylo na ni hodně deštivo a vody," poznamenal ředitel.

Celková úroda v kraji bude podle Erharda i přes výkyvy počasí průměrná. „Žádné extrémy směrem nahoru nebo dolů neočekávám," řekl ředitel komory s tím, že příroda si s nepříznivými klimatickými podmínkami poradí.

„Navíc jsme měli štěstí, že červnové povodně náš region nijak zásadně nezasáhly," poznamenal.

Kolik budou zemědělské plodiny stát, zatím nechce odhadovat. „Ještě je brzy, první nabídky cen se začínají objevovat v srpnu," vysvětlil.

Pěstitelé se ale musí připravit na další zkoušku, tentokrát suchem. Meteorologové dokonce už avizovali, že v důsledku vzrůstu ohrožení suchem vydají v průběhu týdne výstrahu na nebezpečí vzniku požárů.

„Už dvanáct dní v kuse významně nepršelo. V Karlovarském kraji je už na některých místech sucho. Jde ale o povrchové sucho, do hloubky deseti centimetrů, spodní vody jsou v pohodě," řekl Rudolf Kovařík, který pro plzeňský hydrometeorologický ústav sbírá data o počasí.

Pokud ale do konce měsíce nezaprší, začne být podle něj sucho vážnějším problémem.

Zemědělci v Karlovarském kraji pěstují především řepku olejku a ozimý ječmen. Naopak brambory i přes poměrně slušné zdejší podmínky prakticky vymizely.

„Tato plodina tady schází. Její pěstování je náročné na lidskou práci," dodal Erhard.