Karlovy Vary/ Firma Moser, která je neodmyslitelně spjata s Karlovými Vary, letos slaví 150. výročí svého založení Ludwigem Moserem v roce 1857. Doma i v zahraničí je značka Moser považována za vrchol umělecké sklářské tvorby.My jsme se proto zeptali Josefa Slunečka, vedoucího marketinkového oddělení firmy Moser:
Jaká je současnost sklárny?
V posledních letech sklárna zaznamenala výrazný růst svého vývozu především do USA, Japonska, Ruska a na Tchaj-wan. Sklárna, na rozdíl od jiných rukodělných manufaktur u nás i v zahraničí, neřeší existenční problémy, ale otázky související s rozvojem výrobních kapacit.
Celosvětový odklon od náročné rukodělné práce snižuje počet kvalifikovaných pracovníků. Tento proces firma řeší hledáním odborníků v profesích sklář, brusič a rytec skla. Významným úspěchem pro sklárnu je příznivé přijetí nové výroční kolekce na veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v únoru tohoto roku. .
Na co se může těšit nejen karlovarská veřejnost?
Sklárna již tradičně podpoří Zahájení lázeňské sezony, které se koná 3. až 5. května v Karlových Varech. Veřejnost je ě zvána na výroční Den otevřených dveří, který se koná v sobotu 19. května v areálu sklárny. Mimořádně atraktivní program akce je připravován v duchu oslav 150. výročí. Po celou letní sezonu, od14. června do 2. září, bude v Karlovarském muzeu ke zhlédnutí výstava „Moser 1857-2007“.
Oslavy 150. výročí založení firmy vyvrcholí v podzimních měsících.
V září a říjnu se uskuteční také setkání s celosvětovými prodejci skla Moser a tuzemskými zákazníky společnosti v prodejně Moser v Praze Na Příkopě, která je „vlajkovou lodí“ sklárny od roku 1925.
Jaké jsou další rozvojové plány firmy Moser?
V letošním roce zahájí firma kompletní rekonstrukci prodejní a muzejní expozice v areálu sklárny. Na projektu se podílí přední pražské architektonické ateliéry Mimolimit a Petr Franta Architects. Návštěvníci budou moci zavítat do nového turistického centra už na jaře příštího roku.
Moser dále plánuje rozšíření své prodejní sítě o prodejnu v Karlových Varech a v Praze v průběhu tohoto a příštího roku.
Podporuje Moser i neziskové projekty a další aktivity?
Firma nemyslí pouze na sebe, ale snaží se dlouhodobě podporovat neziskové organizace, jako například Nadaci pro transplantaci kostní dřeně, Nadaci Naše dítě a Linku bezpečí, Nadaci Vize 97, Konto Bariéry a Kapku naděje, Český paralympijský výbor a v neposlední řadě i vybrané kulturní a společenské akce v Karlovarském kraji.