Odborníci jsou sice naladěni lehce optimisticky, ovšem Karlovy Vary i některá další lázeňská města může v příštích týdnech a měsících těžce zasáhnout zejména vývoj v Rusku.

„Prognózy jsou pro letošek zatím pozitivní. Nárůst nezaměstnaných bývá pravidelný zejména v lednu, ale většinou kolem února a března jejich počet ubývá nebo minimálně stagnuje. Důvodem je přibývající množství sezonních a veřejně prospěšných prací," uvedla mluvčí krajského úřadu práce Veronika Dankanicsová.

Otázkou ovšem zůstává, jestli únorové a březnové bilance zaměstnanosti v kraji neohrozí rusko-ukrajinská krize a problémy s oslabeným rublem, které v krajském městě působí odliv východoevropských turistů. „Provozovatelé hotelů a lázeňských sanatorií se zatím snaží udržet vše v chodu, ale bojím se, že situace zasáhne zejména hoteliéry. Ti zažívají v Karlových Varech návštěvnickou krizi. Zatím je vše v pořádku, ale kdo ví, co bude v budoucnu," dodala Dankanicsová.

Potíže mají ale i některé firmy z jiných rezortů. S problémy se v prosinci potýkala například porcelánka ve Staré Roli. Hovořilo se dokonce o masovém propouštění.

„Skutečně tady mělo dojít k velkému propouštění, ale naštěstí to tak zle nedopadlo. Na úřad práce odtud přišlo nakonec kolem deseti lidí. Firma se snaží i nadále udržet výrobu v chodu," poznamenala Dankanicsová.

Alespoň určitým zmírněním problémů mohou být veřejně prospěšné práce. Karlovarský magistrát se proto snaží spolupracovat s úřadem práce. „Již několik let nabíráme nezaměstnané na zimní úklid, veřejně prospěšné práce a další údržbu města. S magistrátem a všemi našimi organizacemi je to celkem kolem 60 lidí. Děje se tak už od dob, kdy byla schválena změna zákona o veřejných službách," uvedl mluvčí města Jan Kopál.

V loňském roce zaměstnávalo město Cheb dva nezaměstnané po dobu šesti měsíců. Oba dva nezaměstnaní se po tuto dobu starali třeba o údržbu dětských hřišť ve městě.

V minulosti tu měli zaměstnané i další lidi například na pozici pomocný administrativní pracovník. Nyní má jednu vysokoškolačku zaměstnanou Městská knihovna Cheb, která spadá pod chebskou radnici. Ta je zde zaměstnaná z úřadu práce v rámci projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let v Karlovarském kraji. Vysokoškolačka se zapracovává v knihovních fondech městské knihovny. V Aši je momentálně zaměstnaný jeden člověk, který se věnuje pomocným pracím v lese. Má na starost údržbu lesa, odklízení pořezaných zbytků a podobně.

V sokolovských ulicích pomáhalo v loňském roce 13 lidí, kteří byli vedeni na úřadu práce. Měla je pod patronátem městská policie, která je také úkolovala a kontrolovala. „Dělníci likvidovali například černé skládky nebo se starali o čistotu veřejných prostranství," nastínil velitel městské policie Petr Kubis. V Sokolově funguje objednávkový systém, kdy lidé upozorní na nepořádek v okolí svého bydliště a podobné čety jej přijely uklidit. Minulý rok přijalo město stovku takovýchto oznámení. „Nyní se vedou diskuze, zda budeme mít letos na starosti pracovníky opět my nebo Sokolovské technické služby. Chceme jich zhruba dvacet, plus dva mistry, kteří by na ně dohlíželi. Jsou i úvahy, kdy brigádníky mohou mít obě strany. Vedli jsme jednání na úřadu práce a mohu potvrdit, že jsou velké možnosti jak zaměstnat lidi," konstatoval Kubis.