„Podle mě je tohle nařízení naprosto nesmyslné. Myslím, že jak to fungovalo doteď, bylo vyhovující. Nebylo to ideální, ale dalo se s tím nějak pracovat,“ sdělil vedoucí chebské jídelny Masný krám Krkovička Petr Utíkal. „Nikdo nedal k dispozici data o tom, že se lidé, kteří se nakazili covidem, se nakazili v restauraci. Taková data tu prostě chybí. Nemáme problém vydávat z okénka, už jsme to dělali i před tím. Ale opět nám to část lidí odradí. Nehledě na to, že dodáváme maso do dalších gastronomických podniků, takže zase o některé klienty takto přijdeme,“ uvedl Petr Utíkal.

Ani kompenzace od státu nejsou dostatečné a podle provozovatele jídelny je to spíše výsměch. „V říjnu nám přišla kompenzace ve výši 23 tisíc korun. A ani koruna navíc, a tahle částka není ani jeden plat pro zaměstnance s povinnými odvody. Teď sice ve vládě plánují nějaké další kompenzace, tak uvidíme, jak to dopadne. Za energie musíme platit zálohy dál,“ poznamenal Utíkal.

Ani hotely nejsou snovými nařízeními spokojení. „Samozřejmě, že je nám líto, že nemůžeme mít otevřeno přes Vánoce a silvestra,“ řekl ředitel hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních Jiří Richter. „Na druhou stranu chápu, že je tady zdravotní problém, a respektuji toto nařízení.“ Důležité jsou podle jeho slov kompenzace, o kterých v pondělí hovořila vláda. Ty ale musí dorazit co nejdříve.

„Pokud to dopadne jako na jaře, tak se mi to nelíbí. Na peníze z jara totiž čekáme ještě nyní. Náhrady jsme dosud neobdrželi, máme jen informaci, že kompenzace dostaneme.“ V případě, že kompenzace neobdrží hoteliéři a provozovatelé restaurací nanejvýš do měsíce, nemůže to podle ředitele hotelu řada podniků ustát.

Ani sami turisté a strávníci nevnímají uzavření restaurací a hotelů jako šťastný krok.

„Je to katastrofa. Chápu, že nemocných je stále víc, ale když dělám na stavbě a chci se někde v klidu najíst, tak to nemůžu udělat, protože si jídlo musím vzít s sebou. Opravdu mě to už nebaví. Vždyť doteď to fungovalo dobře, v restauraci jsem si mohl sednout a byly tam dostatečné rozestupy. Teď zase budu muset jíst někde autě,“ uvedl Karel Dvořák z Karlových Varů.

Mnoho lidí bude muset oželet také oslavy Silvestra na horách. „Chtěli jsme jet do hotelu, abychom si zpříjemnili oslavu konce roku, bohužel jsme se těšili marně,“ sdělila Renata Kratochvílová ze Sokolova.