Za téměř dramatický se dá považovat pokračující úbytek ruských hostů, kteří byli pro Karlovy Vary řadu let rozhodující klientelou. Ve druhém čtvrtletí představoval v jejich případě meziroční pokles návštěvnosti 35 procent.

„Já bych to tak katastroficky neviděl. Některé prognózy o celkovém propadu hostů byly mnohem horší. Je pravda, že úbytek klientely z Ruska je poměrně značný. A některá sanatoria či hotely na to reagovaly přijetím úsporných opatření. Nikdo však nezavřel," uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Za pozitivní považuje, že propad ruských hostů do značné míry zachránila česká, německá a především čínská klientela. „To, že orientace na jednu zemi, jako to bylo v případě Ruska, není ideální, se vědělo řadu let. Ale Rusové se sem hrnuli, tak byl každý rád. Tolik, kolik jich sem jezdilo, už asi jezdit nebude. Teď se rýsuje šance získat hosty z jiných zemí a docílit mnohem pestřejšího portfolia klientely. O Karlovy Vary roste zájem z řady zemí. A v Číně roste astronomickou řadou počet vydávaných víz," konstatoval Kulhánek.

Karlovarská lázeňská sanatoria a hotely navštívilo ve druhém čtvrtletí o 14 procent více tuzemských hostů než ve stejném období loňského roku. Klientů z Německa bylo o 16 procent více a čínských turistů přijelo o 24 procent více. U čínské klientely je zatím problém, že míří do hotelů, ne do lázeňských zařízení.