Na cestě pod Špičákem ve Stříbrné vzniklo netradiční relaxační centrum. V prostředí krušnohorské krajiny tam místní rodina vybudovala z chátrající stodoly zajímavé rehabilitační centrum, které už přivítalo první zvědavce, zatím především místní a také lidi z blízkého okolí. Masérka Diana Čumová se lidem snaží předat pozitivní energii, aby odcházeli uvolněni. „Právě to lidé v uspěchané době neumí,“ říká.

Z bývalé stodoly jste vybudovali moderní relaxační studio. Kde se zrodil nápad otevřít ho na cestě pod Špičákem?
S manželem nás hodně ovlivnila činnost v podnikání, kde je člověk neustále pod tlakem a času na kvalitní odpočinek mnoho nezbývá. Člověk si pak za nějaký čas klade otázku, jaký to má smysl. Proto jsme se rozhodli vytvořit něco, co bude dělat radost nám a třeba i dalším lidem. V neposlední řadě sehrálo svou úlohu rozhodnutí, co se starou stodolou, která nutně potřebovala nový kabát. A že se to povedlo zrovna na cestě pod Špičákem, za nás sehrál sám život, který nás přivedl sem, do tohoto nádherného kouta.

Jak náročná byla přestavba?
Řekla bych totálně. Byla velmi vyčerpávající, neboť to byla rekonstrukce takříkajíc od podlahy. Původní zůstala jen většina trámoví, které bylo kupodivu zdravé. Vše jsme prováděli svépomocí, za obětavé spolupráce mých rodičů a našich dvou kamarádů. Snažili jsme se o to, abychom zachovali venkovský ráz, který zde vytváří nezaměnitelnou atmosféru.

Jak u vás může člověk relaxovat?
Myslím, že člověk tu začíná relaxovat už před samotným vstupem do našeho studia, a to právě díky krásným výhledům do okolních kopců. U nás si pak můžete vybrat odpočinek podle svého gusta. Můžete odpočívat sami nebo v kruhu své rodiny či přátel. Centrum jsme vybavili horkovzdušnou saunou, sprchou, oplachovací kádí se studenou vodou, kde využíváme zdejší horský pramen, a lázeňskou vanou určenou k relaxačním koupelím. Atmosféra venkova, klidu a pohody je dokreslena hořícím krbem. Nechybí ani čajový koutek a masáže.

Jakými problémy podle vás lidé nejčastěji trpí? Starají se o své tělo?
Trpíme „syndromem moderní uspěchané doby“. Vytváříme své životy podle přání a tlaku společnosti a našeho okolí. Žijeme velmi zrychleně a často automaticky v koloběhu denní rutiny. A často nás zastaví už jen náhlá životní událost, změna a zdravotní potíže. V první řadě je třeba si uvědomit, jaké následky s sebou nese tento životní styl. Připočtěme k tomu dnešní nezdravou stravu a velmi nekvalitní spánek a výsledek jste zcela určitě již pocítili i sami na sobě. A pak jsou vědomá relaxace a uvolnění těmi správnými kroky ze začarovaného kruhu. Vše totiž spolu souvisí. Jsme často podráždění a napjatí a to se projevuje ve všech oblastech našeho života, především na našich pocitech a psychice, na těle a na našem jednání. Nerespektujeme přirozený rytmus našich těl, a i když je náš organismus vybaven svými vlastními obrannými mechanismy, nespolupracujeme s nimi. A tím víc podkopáváme své základy. Vědomé uvolnění pomáhá znovunastartovat přirozené samoléčebné procesy v těle a za pomoci masáží, koupelí, otužování nebo jen pouhým pozorováním okolní krajiny vás přivádí zpět k vašim původním kořenům. Mým přáním je pomoci lidem znovu navázat kontakt se svým vnitřním „já“ a získat tak ztracenou rovnováhu.

Jak často by měl v případě potíží člověk na masáže docházet?
To je velmi individuální. Pokud bych to ale měla nějakým způsobem zobecnit, pak prvních tři až pět masáží by mělo být častějších, zhruba týdenních, a pak lze daný stav masážemi udržovat, nejlépe za pomoci lehkého, ale pravidelného cvičení. Ideální je postupná a nenásilná změna našeho životního stylu – správná životospráva, dostatek odpočinku, vědomé uvolnění, pohyb, otužování apod.

Jaký typ masáže je možné zvolit?
U lidí je oblíbená klasická masáž nebo aromaterapie, která se zaměřuje hlavně na celkové zklidnění těla a duše za pomoci aroma z bylinek. Známá je i masáž lávovými kameny, kterou také provádím. Je s prvky havajské masáže, kde masér využívá nejen prstů a dlaní k masírování, ale i předloktí a loktů. Tato masáž je velmi intenzivní díky teplu lávových kamenů, jež se nahřívají ve vodní lázni na teplotu 45 - 55°. Teplo proniká do hloubky těla jak díky přikládání kamenů na tělo, tak i díky masírování přímo kameny.

Mluví se o tom, že by masáž dotyčného neměla bolet. S jakými pocity by měl člověk z masáže odcházet?
To je pravda. Masáž sama o sobě bolestivá není. Často ale na masáž přicházejí lidé už s bolestmi zad nebo kloubů. Bolestivá místa například mezi lopatkami jsou citlivá i na jemný dotek. Naopak někdy je bolest skryta a objevuje se až po prohřátí postižených partií. Někdy se dokonce dostaví až následující den. Bolest pak ale mizí a následuje úleva. A pak jsou také ti, většinou muži, kteří přímo vyžadují bolestivou masáž se slovy: „Jinak to nestojí za to.“ Masáž lze tedy přizpůsobit každému na míru. Konečně masáž je o pocitech, a tak by měla probíhat za spolupráce maséra i klienta, neboť jen on zná dobře své pocity a neduhy. Co se týká účinků masáže lávovými kameny, tato masáž předčila i má očekávání. Klienti často mluví o velké úlevě od bolesti svalové a bolesti kloubů, ale zmiňují i zlepšení zažívání. Pokud dodržíme pitný režim po masáži, pomůžeme tím i detoxikaci organismu.

Říkáte, že lidé se nedokáží uvolnit. Co byste jim doporučila?
Myslím, že tady je každá rada drahá, ale hlavně zbytečná. Většina z nás totiž nad změnou začne uvažovat až pod tíhou už rozjetých zdravotních problémů. Život je naším největším učitelem a rádcem. Myslím, že nejdůležitější je už samo rozhodnutí k hledání jiné cesty, protože cesta, jež pomůže někomu ke spokojenějšímu a vyrovnanějšímu žití, nemusí být tou ideální zrovna pro nás.

Jak jste řekla, dříve jste masírovala v lázních i 10 lidí denně. Jak je toto povolání fyzicky náročné?
Náročné je pro nás vše, co děláme neradi a z nutnosti. Pokud vám ale činnost přináší radost a uspokojení, přináší vám to zároveň i sílu. Od svých kolegyň z velkých lázeňských zařízení vím, že zvládají 15 až 20 masáží denně. Myslím, že je to ale na úkor kvality. Většina masérů upřednostňuje individuální a klidný přístup alespoň tam, kde si to mohou dovolit. Klid je zde zásadní jak pro klienta, tak i pro maséra, neboť mezi oběma probíhá výměna energií a masér nemůže předávat to, co sám nemá.