20. mezinárodní filmový festival v roce 1976 se konal v nově otevřeném filmovém paláci a současně lázeňském sanatoriu Thermal. Československým státním lázním tehdy přibylo 273 pokojů se 420 lůžky a 280 přistýlkami.

K existenci Thermalu se ozývaly hlasy kritické moderní výšková budova se do karlovarské architektury nehodí, i hlasy chvály takhle jednou budou vypadat celé Karlovy Vary! To všechno je dávná historie. Thermal má za sebou 37 let, časy zlaté i nejisté. Stále patří státu. A jaký je jeho současný stav? Od 13. listopadu 2008 stojí v čele lázeňského hotelu ThermalF, a. s., JUDr. Josef Pavel. K němu směřují naše otázky:

Jaké byly cíle, které jste si při nástupu vytkl?

Z festivalového, kongresového a lázeňského zařízení učinit plnohodnotný lázeňský hotel. V tom vidím i jeho obchodní úspěch. Nastupoval jsem jako krizový manažer hotel byl v trvalé ztrátě s přesvědčením, že všechno jde, jen je třeba najít správné cesty. Mým cílem bylo vyvést hotel z minusových čísel a ukázat směr dalšího rozvoje.

Je třeba zdůraznit, že jste k hledání východisek využil nejen svou odbornost, ale i všechny bohaté celoživotní zkušenosti. Jak se dařila realizace předsevzetí?

Začátek byl velmi složitý. Dlouhá léta se hotel pohyboval v záporných číslech. Například v roce 2008 vykazoval ztrátu 13 milionů, v roce 2009 dokonce 15 milionů, čili bylo třeba zcela změnit obchodní politiku a zvýšit ceny veškerých služeb. To znamenalo nejprve přesvědčit představenstvo společnosti o mém záměru, o tom, že právě tohle je správná cesta, která nás vyvede z červených čísel. Za loňský rok jsme už vykazovali 13 milionů plus.

Jakým způsobem jste dokázal změnit minusová čísla rozpočtu na kladná?

Naše orientace a obchodní strategie se obrátily na východní trhy a na arabskou klientelu, protože zvýšené ceny znamenaly pokles počtu německých lázeňských hostů i českých pacientů, přijíždějících většinou na poukazy pojišťoven.

Samozřejmě zvýšení cen musela následovat i zvýšená kvalita služeb. Začali jsme připravovat vybudování vlastního balneoprovozu, který postrádala hlavně pohodlná arabská klientela.

Co říkaly vašim opatřením odbory?

Někdo mi radil odbory zruš, na co ti jsou? A skutečně, odboráři přišli s požadavkem zvýšení platů o 7 procent, a to právě v době nastalé krize. Tehdy klesly výnosy. Stály před námi dvě možnosti: buď po sobě budeme poštěkávat, nebo se společně seriózně zamyslíme, co dělat, abychom nakonec nepřišli o práci. Vysvětloval jsem své záměry, až jsme dospěli k řešení: jde nám o stejnou věc, a to vrátit Thermal v rámci konkurence zase do postavení klíčového hráče, posunout ho do předních pozic. A to přinese i finanční úspěch. Dnes naši zaměstnanci recepční, pokojské, lázeňské s hrdostí poslouchají reakce klientů a chvála jim povznáší sebevědomí.

Za vybudování vlastního balneoprovozu jste na slavnostním večeru k zahájení letošní lázeňské sezony převzal Cenu Sdružení léčebných lázní. Jakou kapacitu má balneo? Co všechno obsahuje?

Otvíral jsem před lety skvělé Aquaforum ve Františkových Lázních, které navrhl Ing. arch. Syrový ze Studia ARTON Karlovy Vary. Zadal jsem mu vypracování projektu a podařilo se nám vybudovat balneo ve dvou podlažích pod zemí, na místě nevyužívaných skladových prostorů na ploše 1 993 čtverečních metrů, včetně bazénu 16 x 6 m.

Poskytujeme všechny tradiční karlovarské procedury, a navíc např. laser, scanner, endo-vaco, calmon koupel, saunu, hydrocolon nebo pobyt v solné jeskyni. Denně podáváme na 900 procedur. Lázně I měly kapacitu 1000 procedur. Provoz balnea vytvořil 26 nových pracovních míst. V současnosti Thermal zaměstnává 205 pracovníků, mezi nimi mnohé, kteří jsou v Thermalu od začátku a dokonale ho znají, jako třeba ředitel technického provozu Jiří Kadlec. Jejich znalosti a zkušenosti jsou nenahraditelné. Nemohu nezmínit úspěch vedoucího recepce Ludvíka Lukeše, který se stal členem sdružení Zlaté klíče ČR.

Jaký vliv má na počet klientů Thermalu opatření českých pojišťoven, které od letoška jen sporadicky platí lázeňské léčení?

Minimální. Loni přijelo na poukaz VZP celkem 50 pacientů. Letos jsme smlouvu s pojišťovnou nepodepsali. Rád těch 50 lidí přenechám konkurenci. Musím připomenout, že náš lázeňský hotel má spletitou klientelu: festivalové a kongresové hosty a samozřejmě i doprovody těch přijede ročně na 4 000. Léčebné pobyty využilo loni 7 500 klientů.

Odbourali jsme ale jednodenní zájezdy zahraničních turistů. Na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji jsme zjistili, že se letos probudily mnohé malé české lázně a nabízejí své služby pacientům z Arabských emirátů. Začíná přibývat konkurence. My však máme s arabskou klientelou dlouhodobé zkušenosti a pokládám za velký úspěch, že se nám podařilo přesvědčit tuto klientelu, že nordic walking v lázeňských lesích je mimořádně vhodná procedura.

O jakém dalším možném vylepšení služeb Thermalu uvažujete?

Zvyšování cen vede ke zvyšování kvality všech služeb. Zrenovovali jsme pokoje už v devíti podlažích. Šest poschodí nás ještě čeká. Arabská klientela požaduje v příštím roce zvýšení počtu individuálních procedur za den. Zařídíme. Naše klientela do lázní přilétá. Karlovarské letiště loni odbavilo 103 000 cestujících. Kapacitu má na půl milionů pasažérů ročně. Letiště je pro náš region obrovskou konkurenční výhodou proti všem menším lázním.

Thermal je i partnerem řady významných akcí.

Podílíme se například na pořádání gastronomického Food festivalu. Letos se konal už popáté a veřejnost měla možnost ochutnat nabídku ze 16 karlovarských hotelů a restaurací. Naše restaurace byla v hodnocení veřejnosti vyhlášena počtvrté jako nejlepší. Thermal se stal také partnerem premiérového karlovarského půlmaratonu a u nás bydleli všichni elitní běžci. Hotel se stal centrem mezinárodního cestovatelského festivalu Tourfilm a samozřejmě je srdcem mezinárodního filmového festivalu.

Eva Hanyková